banner39

Nalçik Saldırısını Basayev Üslendi

Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te düzenlenen saldırıları Çeçen komutan Şamil Basayev üslendi. 217 direnişçinin saldırılara katıldığını belirten Basayev, saldırılardan iki saat sonra çok sayıda direnişçinin üslerine döndüklerini be

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nalçik Saldırısını Basayev Üslendi

Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te düzenlenen saldırıları Çeçen komutan Şamil Basayev'in üslendiği bildirildi. Basayev, Kavkaz-Center internet sitesinde yayımlanan bildirisinde, ''Operasyonun genel yönetimini ben sağladım. Nalçik operasyonu, Kafkas cephesi Kabardin-Balkar bölümü emiri Seyfullah tarafından yönetilmiştir'' dedi. Saldırılardan iki saat sonra çok sayıda direnişçinin üslerine döndüklerini belirten Basayev, saldırılara 217 direnişçinin katıldığını, bunlardan 41'inin öldüğünü kaydetti. Bildirisinde, ''imansız ve münafıklardan'' ise 140 kişinin öldüğünü, 160 kişinin yaralandığını iddia eden Basayev, saldırılardan 5 gün önce ''önemli bir istihbarat sızıntısı'' olduğunu, bu yüzden ''imansızların'' Rus özel birliklerine bağlı binlerce askeri bölgeye konuşlandırdığını belirtti. Rus resmi rakamlarına göre çatışmalarda 92 Çeçen ile 33 güvenlik görevlisi ve 12 sivil öldürüldü.

"Kriz dini baskının sonucu"

Rusya'nın Kabartay-Balkar Cumhuriyeti'ne yeni atanan lider Arsen Kanokov, yerel başkent Nalçik'te geçen hafta yaşanan krizden kısmen 'dini baskı'nın sorumlu olduğunu belirterek, bunun çözüm olmadığını ve Müslümanlara el uzatacaklarını söyledi. Kanokov, Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu problemleri sadece yasaklama yoluyla çözemezsiniz. Kanun uygulayıcı organlar gerçekten aşırıya gidiyor. Camileri kapatmanın doğru olmadığını düşünüyorum" dedi. Nalçik'te tek kalan ve hükümet tarafından kontrol edilen camiye işaret eden Kanokov, "Camileri kapatıp insanları sadece bir yere tıkamazsınız. İbadet etmelerini engellemek, onları kontrol etmenin daha zor olduğu bodrumlara ya da gizli yerlere gitmek zorunda bırakmak, durumun daha da kötüye gitmesine neden olur. Bu konuda kesin bir yanlışlık yapıla geldiğini düşünüyorum. Biz bu durumu düzelteceğiz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü