banner39

Namaz öncesi deprem tatbikatı

Prof. Ahmet Mete Işıkara namaz öncesicami cemaatine sinevizyon eşliğinde "Depremden korunma bilinci" konusunda bilgiler verdi.

Arşiv 06.04.2007, 18:35 06.07.2018, 09:31
Namaz öncesi deprem tatbikatı

Ve Ahmet Mete Işıkara, CAMİDE. Deprem dede, cuma namazı öncesinde cemaate tatbikat yaptırdı...

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Cuma namazı için camiye gelen cemaate, deprem tatbikat yaptırdı.

Işıkara namaz öncesi vatandaşlara sinevizyon eşliğinde "Depremden korunma bilinci" konusunda bilgiler verdi.

Prof. Dr: Ahmet Mete Işıkara, Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü "Afet Zararlarını Azaltmada Toplum Liderlerinin Rölü" projesi kapsamında Ataköy 5. Kısım Camii'nde Cuma namazı öncesi "Depremden Korunma Bilinci" konusunde vatandaşlara bilgi verdi.

Işıkara, sinevizyon eşliğinde cemaate bilgiler verdikten sonra, namaz anında olası depremde nasıl davranılması gerektiğini anlattı. Cemaat de Işıkara'nın anlattığı şekilde tatbikat yaptı. Camiyi dolduran vatandaşlar, Ahmet Mete Işıkara'nın anlattıklarını büyük bir dikkatle dinledi. Işıkara, depremden korunma yollarını vatandaşlara, "Yapısal bilinç, Yapısal olmayan tehlikeler bilinci, Doğru davranış bilinci ve Deprem sigortası" başlıkları altında aktardı.

Cami avlusunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Işıkara, proje kapsamında din adamları, öğretmenler ve muhtarların eğitilmesinin amaçlandığı belirtti. Daha önce 80 din adamının eğitildiği bilgisini veren Ahmet Mete Işıkara, eğitilen çeşitli dinlere mensup din adamlarını da diğerlerini bilgilendireceğini söyledi. İstanbul'un bir deprem bölgesi olduğunu, depreme hazırlıklı olunması ve korunma kültürüne sahip olunması gerektiğini vurgulayan Işıkara, depremden korunma bilincinin anlatılması için çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da, insanları yaşatmak ve korumanın herkesin görevi olduğunu dile getirdi. Çağrıcı, "Keşke 100 yıl önce de Ahmet Mete Işıkara'lar olsaydı da bu sayede depremlerdeki kayıplarımızı azaltsaydık." dedi. Camide Türkiye Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de hazır bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?