banner39

'Nano' devlere savaş açıyor

Hindistan'da dünyanın en ucuz otomobili olarak üretilen Nano, otomotiv devleri liderliğine son verecek.

Arşiv 24.04.2010, 00:20 24.04.2010, 07:59
'Nano' devlere savaş açıyor


"Halkın otomobili" sloganıyla üretimine başlanan dünyanın en ucuz otomobili Nano, Hindistan otomobil pazarını paylaşan otomotiv devlerinin liderliğine son verecek.

2.500 dolar fiyatıyla dünyanın en ucuz otomobili olan Nano'nun üreticisi TATA'dan yapılan açıklamada, 30 Nisan'da seri üretime geçecek Nano için şimdiden 100 bin sipariş aldığı ve bu yıl 250 bin adet otomobil üreterek Hindistan otomobil pazarını yüzde 80'ine sahip Hyundai'nin liderliğine son verecekleri belirtildi.

2008 yılında İngilizlerin efsane otomobilleri Jaguar ve Land Rover'ı 2.5 milyar dolara satın alan Hindistan'ın en büyük kamyon üretici olan Tata 2016 yılına kadar iç piyasada 1 milyon adet Nano satarak otomobil devlerinin egemenliğine son verecek stratejiler hazırlıyor.

 DEVLER BOŞ DURMUYOR
1.2 milyara yaklaşan nüfusu nedeniyle potansiyeli yüksek olan bu pazardaki paylarını kaybetmek istemeyen otomotiv şirketleri  Nano'nun düşük fiyatı ve kalitesine yaklaşabilmek amacıyla yeni rekabet koşullarını yönelik çalışmalar başladılar.

 Hindistan pazarında etkin olan Renault, Nissani Toyota ve Suzuki ise Nano'nun gelecek yıllardaki üstünlüğünü karşı daha düşük maliyetli araçlar üreterek  bu rekabeti kırmak istiyor.

NİSSAN&RENAULT 3 BİN DOLARA ARABA ÜRETECEK
Hindistan pazarından çekilmek istemeyen Nissan, Renault ve Hintli Bajaj Auto 2012 yılına kadar satış fiyatı 3 bin olacak yeni bri otomobikl üretimine hazırlanıyor.Ortaklık, 2 yıla kadar yılda 400.000 bin araç üretebilecek yatırım yapıyor.
w’da Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak.

 HYUNDAI: "UCUZ ARABA" KONSEPTİMİZ DIŞINDA
Nano'nun piyasaya çıkması ile birlikte pazar liderliği sarsılacak olan Güney Kore'nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai yılda 600.000 araç üretebilme kapasitesine  sahip ve Hindistan'da altı büyük modelin satışını gerçeşkleştiriyor.

 Nano ile ilgili bu gelişmeler karşısında Hyundai Hindistan temsilcisi, Nano segmenti araçların kendi konseptlerine uygun olmadığını belirterek rekabet için fazla şanslarının olmadığını kabul ediyor.

 TATA  HİSSELERİ YÜKSELİŞTE
Tata Motors'un borsalarda hisse fiyatları yüzde 3 artarak son üç yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Sadece bu yıl Tata Motors'un hisselerinde yüzde 5.4'lük bir artş yaşandı.

 "Halkın otomobili" sloganıyla Hindistan ve tüm dünyada merakla beklenen dünyanın en ucuz otomobili Nano hisselerinin talep görmesi ve değer kazanması gelecekte varolan gücün korunması konusunda  dünyaca ünlü birçok otomotiv devini sadece Hindistan'da değil dünyanın pek çok  ülkesinde rahatsız edecek gibi görünüyor.

 MOODY'S TATA'YI YÜKSELTİYOR
Tata Motors'un Nano ile büyüceğini ve dünya piyasalarında değer kazanacağı tahmininde bulunan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, TATA'nın gelirinin  dünya pazarında Nano'nun tanıtımı ile daha da büyüyeceğini ve TATA'nın Jaguar ve Kand Rover'ı Ford'dan 2.5 milyar dolara aldığı yılda yine kar ettiğini vurgulayarak performasına övgüde  de bulundu.

 HİNDİSTAN VE ÇİN DEVLERİN GÖZDESİ
Yükselen ekonomileri ve nüfus yoğunlukları nedeniyle Hindistan ve Çin'î gözden çıkarmak istemeyen Volkswagen ve Ford ise  pazardaki sıcak rekabete hazırlanıyor.

Özelllikle 2009 yılında dünyanın en büyük oto pazarına haline geline Çin'de satışlarda yüzde 46 oranında ciddi bir sıçrama yaşanması bu ülkeleri otomobil devlerinin gözdesi haline getirdi.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?