NASA uzaya milyonlarca isim gönderecek

NASA uzay araştırmalarına ilgiyi artırmak için milyonlarca kişinin isminin yazıldığı olduğu notları uzaya bırakacak.

NASA uzaya milyonlarca isim gönderecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzayın keşfine kamuoyu katılımını arttırmak amacıyla uzaya milyonlarca isim gönderecek.

NASA'nın gelecek yıl Güneş Sistemi'nin ötesine göndereceği Kepler uzay aracıyla isminin uzaya yollanmasını isteyen herkes ismini, ülkesini ve Kepler'in seyahatinin neden önemli olduğunu düşündüğünü anlatan 500 kelimeyi aşmayacak bir açıklamayı "Kepler Mission" web sitesine gönderebilir.

NASA, daha önce de uzaya isimler göndermişti, ancak Kepler uzay aracı Güneş Sistemi'nin ötesinde yaşanabilir gezegenler arayacak.

Kepler programının direktörü William Borucki, bu uzay programının Güneş Sistemi'nin ötesindeki Dünya'ya benzer gezegenlerle ilk bilgileri sağlayacağını belirterek, bir DVD'ye kaydedilecek ve uzay aracının dışına iliştirilecek isimlerin Kepler uzay programının web sitesinde yayınlanacağını ve Washington'daki Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi'ne gönderileceğini kaydetti.

Katılımın ücretsiz olduğu uygulamayla ismini uzaya göndermek isteyenler, ayrıca web sitesinden bir sertifikayı yine ücretsiz yazdırabilirler.

Katılımcı sayısında sınır olmadığını belirten yetkililer, tek sınırlamanın halkın ilgisi olacağını ve son katılım tarihinin 1 kasım olduğunu kaydettiler.

2009 Uluslararası Astronomi Yılı çerçevesinde "Uzayda isimler" adlı projeyle milyonlarca ismi uzaya götürecek Kepler uzay aracının şubat 2009'da uzaya fırlatılması öngörülüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35