banner39

NASA, uzayın haritasını çıkaracak

NASA, uzayın ve yıldızların haritasını çıkaracak uyduyu California'dan fırlattı.

Arşiv 14.12.2009, 18:05 14.12.2009, 18:05
NASA, uzayın haritasını çıkaracak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan uzay çalışmaları kurumu NASA, uzayın ve yıldızların haritasını çıkaracak Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) adlı uyduyu California'dan fırlattı.

NASA'dan yapılan açıklamada, uyduyu taşıyan Delta II tipi füzenin Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait Vandenberg üssünden TSİ 17.09'da fırlatıldığı belirtildi. NASA, geçen Cuma uyduyu fırlatmayı, füzenin motorundaki bir arızadan ötürü ertelemişti.

Yeryüzünden 500 km ötede yörüngeye oturtulacak 320 milyon dolarlık uydu bir ay içinde çalışmaya başlayacak.

Kızılötesi dalgaları yakalayarak sadece uzayı incelemekle kalmayacak WISE uydusu, aynı zamanda milyonlarca gökcismini kayda geçirerek, Güneş Sistemi, Samanyolu ve evrenle ilgili bilgileri haritaya dökecek.

Yaklaşık 9 ay süreyle uzayı inceleyecek WISE bu süre zarfında uzayın tamamını kapsayan 1,5 milyon fotoğraf elde edecek.

Çok zayıf ışıklı ve uzakta olması nedeniyle görülemeyen gökcisimlerini bulmak için evreni tarayacak WISE uydusunun, Güneş Sistemi'nde şimdiye kadar tespit edilemeyen yüz binlerce karanlık asteroidi ve uzayın uzak noktalarında gizlenmiş milyonlarca yıldız ve galaksiyi ortaya çıkarması bekleniyor.

İnsan gözünün göremediği, ancak soğuk cisimlerin yaydığı bir ışık biçimi olan kızılötesi radyasyonu gözlemlemek için 9 ay süreyle tüm uzayı tarayacak uydu, kendi kızılötesi ısısından ötürü, gözlem cihazlarının ısınmasını önlemek için teorik olarak ulaşılabilir en düşük sıcaklık olan mutlak sıfıra (eksi 273.15 derece santigrat) kadar soğutulması amacıyla donmuş hidrojen yüklü bir tanka yerleştirilecek.

Sönmüş yıldızlar olan kahverengi cüceleri de tespit etmesi umulan ve uzaydaki toz zerrelerine kadar ulaşabilecek kızılötesi ışınlar yayabilen WISE'ın, daha önce uzaya gönderilen kızılötesi teleskoptan 500 kat daha hassas olduğu belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü