banner39

NASA'nın son bombaları

NASA, Güneş'te meydana gelecek patlamaların 'bir uzay fırtınasını' tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

Arşiv 17.06.2010, 02:19 17.06.2010, 07:28
NASA'nın son bombaları

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları son yıllarda dikkat çekici ve korkutucu manşetlere yol açan önemli buluş ve duyurular ortaya koydular. İşte bunlardan en çarpıcıları.

NASA, Güneş'te meydana gelecek patlamaların 'muazzam bir uzay fırtınasını' tetikleyebileceği uyarısında bulundu. 2013'te meydana gelmesi beklenen bu fırtına Dünya'yı da büyük ölçüde etkileyecek. Enerji kesintileri nedeniyle dünya karanlığa gömülebilecek...

TİTAN'DA HAYAT

NASA tarafından uzaya gönderilen Cassini uzay aracı Satürn'ün en büyük uydularından biri olan Titan'da hayat belirtileri buldu.

Newscientist.com'da yayınlanan habere göre, bilim insanları Titan'da sıvı metan ve etanın bulunduğu göllerde egzotik yaşam formlarının yaşayabileceğini belirledi.

NASA'ya bağlı bilim insanları yeryüzünün şimdiye dek çekilen en ayrıntılıgörüntülerini yayımladı.

Ay 'bombalandı'...

NASA, Ay'da su araştırmaları kapsamında 'bombalama' çalışmalarına başladı. NASA'nın Ay'ı bombalama misyonunnu 'kayda değer miktarda' donmuş halde su bulunmasıyla sonuçlanmasının ardından uzay keşiflerinde yeni bir çığır açıldı.

ASA bilim insanları Hubble Uzay Teleskobu sayesinde Pluton'un en detaylı fotoğraflarını çekti.

NASA teleskobu genç bir yıldızın yörüngesindeki iki oluşmakta olan gezegen arasındaki hızlı çarpışmaya dair kanıt buldu.

Satürn'ün buzlarla kaplı uydusu Enceladus'un, yüzeyinin altında su büyük miktarda su barındırdığı keşfedildi.

Mars'ta su var...

Mars'ta ilk kez su bulunduğu NASA bilim insanları tarafından doğrulandı.

En büyük kara delik....

En büyük kara delik bulundu. NASA galaksinin ortasında dev bir kara delik keşfetti. Bu kara delik Güneş'ten 100 kat büyşüktü ve 50 milyon ışık yılı uzaklıktaydı. Kara deliğin görüntüsü "Tanrı'nın gözü" yorumlarına yol açtı.


Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?