Nasrallah: Abluka varsa savaş var

Hizbullah hareketinin lideri Nasrallah, İsrail'in Lübnan sahillerini abluka alma ihtimaline karşısavaş tehditinde bulundu.

Nasrallah: Abluka varsa savaş var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, İsrail’in Güney Lübnan’dan çekilişinin 10.yıl dönümünde Tel Aviv’i uyardı. Nasrallah, olası bir savaşta İsrail’in Akdeniz limanlarına doğru yönelen tüm askeri, sivil ve ticari gemilerine saldıracaklarını belirtti.

Uydu aracılığıyla yandaşlarına seslenen Nasrallah, “Şayet herhangi bir savaşta bizim sahillerimizi abluka altına alırsanız, Akdeniz üzerindeki Filistin sahillerine giden tüm askeri, sivil ve ticari gemiler İslami direniş savaşçılarının ateşi altında kalacaktır” diye konuştu. Nasrallah aynı zamanda, artık Hizbullah‘ın da İsrail’in 2006’da Lübnan’a verdiği kadar zarar verebilecek durumda olduğunu söyledi.

İsrail, 1982’de Filistin Kurtuluş Örgütü‘nün Güney Lübnan’da başlattığı saldırıları durdurma gerekçesiyle Lübnan’a girdi. Bu sırada işgalle birlikte  Hizbullah, İsrail’e karşı gerilla savaşına başladı. 15 Mayıs 2000 tarihinde İsrail Lübnan’dan tamamen geri çekildi.

2006 yılında ise, İsrail bu sefer Hizbullah‘ı gerekçe göstererek ,Lübnan’a hava saldırısında bulundu. Saldırılarda yüzlerce sivil hayatını kaybetti.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 09:45
banner53
YORUM EKLE

banner39