Nasrallah Beyrut'tan dünyaya seslendi

Beyrut'ta 1 milyondan fazla kişiye hitap eden Nasrallah, "Dünyadaki hiçbir ordu, bizi silahsızlandıramaz" dedi.

Nasrallah Beyrut'tan dünyaya seslendi

İsrail'in 1 ay süren Lübnan savaşında İsrail kuvvetlerine karşı direnen Lübnanlı Hizbullah grubunun lideri Hasan Nasrallah 14 Ağustos'ta sona eren savaştan beri ilk kez bugün gözüktü. Lübnan'ın başşehri Beyrut'un güneyinde yakın korumalarının kuşatması altındaki Nasrallah, meydanda toplanan yüzbinlerce Lübnanlıyı gülümseyerek ve eline havaya kaldırarak selam verdi. İsrail'e karşı "zafer" yürüyüşü için özellikle Lübnan'ın güneyinden Hizbullah yandaşları Beyrut'a akarken, kentin güneyinde toplanan yüzbinlerce kişi bayraklar, flamalar ve balonlarla gösteride yer alıyor. Hizbullah yandaşları, bugünkü gösteri için dün sabahtan itibaren Beyrut'a doğru yaya ya da otobüs ve otomobillerle yürüyüşe geçmişti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Hizbullah'ın düzenleyeceği bu gösteri sırasında, hareketin lideri Hasan Nasrallah'ı ortadan kaldırma planı olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtsız bırakmış ve "Bu soruya yanıt vermemeyi tercih ediyorum" demişti.

Nasrallah: Tarihi zafer kazandık

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "İsrail'e karşı tarihi ve stratejik bir zafer kazandığını" söyledi. Başkent Beyrut'un güneyinde düzenlenen "zafer mitinginde", suikast tehditlerine rağmen, İsrail'in 12 Temmuzda Lübnan'a savaş başlatmasından bu yana ilk kez görünen Nasrallah, "Kutsal, tarihi ve stratejik bir zafer kazandık" ifadesini kullandı.

"Dünyadaki hiçbir ordu, bizi silahsızlandıramaz"

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, "Dünyadaki hiçbir ordu, silahlarımızı ellerimizden bıraktıramaz" dedi. Başkent Beyrut'un güneyinde düzenlenen "zafer mitinginde", İsrail'in 12 temmuzda Lübnan'a savaş başlatmasından bu yana ilk kez görünen Nasrallah, hayatına yönelik tehdide rağmen mitinge katılma kararı aldığını söyledi. Nasrallah, "Halkı korkutmak ve uzaklaştırmak için bu meydanın bombalanacağını söylediler. Ama kalbim, aklım ve ruhum, size uzaktan hitap etmeme izin vermedi" dedi. İsrail ile savaşın başladığı ve bittiği günlere atıfta bulunan Nasrallah, "Bu zafer mitingine katılarak 12 temmuz ve 14 ağustostan daha yürekli olduğunuzu kanıtlıyorsunuz" dedi.
 
Hizbullah üyelerinin, "İsrail tehditleri sona erdiğinde ve Lübnan hükümeti ülkeyi koruyacak kadar güçlü olduğunda" silahları bırakacağını belirten Nasrallah, gerillaların silahlarını zorla teslim etmeyeceğini kaydetti. Lübnan'daki yeni bir hükümet kurulması çağrısında bulunan Nasrallah, Suriye karşıtı koalisyon hükümetinin, İsrail ile 34 gün süren savaşın ardından ülkenin karşılaştığı tehditlerin üstesinden gelemediğini ifade etti.

Hizbullah'ın 20 binden fazla füzesi var

Nasrallah, Hizbullah'ın hala 20 binden fazla füzesi olduğunu ve BM barış gücünün örgütün cephaneliğine zarar veremeyeceğini söyledi. Nasrallah, Lübnanlı mahkumlarla değiş tokuşta bulunmak dışında, kaçırılan 2 İsrail askerlerini serbest bırakmayacağını belirtti.

Dev gösteri Beyrut'a damgasını vurdu

Hizbullah'ın Güney Beyrut'ta düzenlediği ve 1 milyona yakın Hizbullah taraftarının katıldığı gösteri, Beyrut'ta güne damgasını vurdu. Gösteri için Güney Lübnan'dan perşembe günü yürüyerek yola çıkanlar olduğu öğrenildi. Güney Beyrut'ta gösterinin yapılacağı banliyö bölgesinde hayat sabahtan bu yana durdu. Gösteri alanında herkesin oturması için iki gün boyunca yüz binlerce sandalyenin taşındığı öğrenildi.
 
Gösteri alanının güvenliği Hizbullah tarafından sağlandı. Güney Beyrut bölgesinde gösteri alanına yaklaşırken her köşede ve 50 metrede bir bekleyen özel Hizbullah görevlileri, gelenleri sıkı şekilde kontrolden geçirdi. Gösteriye katılanlar özel olarak kurulan arama noktalarından x-raylerle aranarak alana alındı.

Gösterinin en heyecanlı anı ise saatler 16. 30'u gösterdiğinde gerçekleşti. Binlerce kişinin sabırsızlıkla beklediği ve 12 Temmuz'dan bu yana yer altında yaşayan Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, sıkı şekilde korunan protokol bölümünde birden yapılan anonsla ortaya çıkınca gösteri alanında büyük coşku yaşandı.
 
Sandalyenin üstünde protokol bölümünde halkın arasına çıkan Nasrallah, sevinçle taraftarlarına selam verdi. Nasrallah ,çok kısa süre kaldığı halkın arasından hemen güvenli bir yere alındı. Nasrallah yaklaşık 1,5 saat süren bir konuşma yapınca halk, kendisini sürekli tezahüratlarla alkışladı.

Hizbullah'ın güvenlik önlemlerinden basın da nasibini aldı. Gazeteciler önce belli bir noktada toplandılar. Sonra da minibüslerle toplantı alanına yakın bir yerde güvenlik kontrolünden geçirildiler. Burada kamera ve fotoğraf makinaları aranan gazeteciler, akreditasyon kartları verilerek kendilerine ayrılan özel bölmeye geçtiler. Gazeteciler gösteri boyunca alandan dışarı çıkamadılar.

Gösteriye katılanları korumak için özellikle halkın arasına sivil giyimli ama bellerinde silah olan beyaz gömlekli korumalar yerleştirildi. Bu arada alanın korunması, kalaşnikof tüfekleri özel kılıflarında bulunan Hizbullah üyeleri tarafından sağlandı.

Sinyora: Nasrallah'ın konuşması yapıcı

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın başkent Beyrut'taki konuşmasının "yapıcı" olduğunu söyledi. Sinyora'nın makamından yapılan açıklamada, "Hizbullah liderinin konuşmasında diyalog konusunda ısrar etmesi iyi ve yapıcıdır, gelecek için ufuklar açmaktadır" denildi. Beyrut'un güneyinde düzenlenen "zafer mitinginde", suikast tehditlerine rağmen, İsrail'in 12 Temmuzda Lübnan'a savaş başlatmasından bu yana ilk kez görünen Nasrallah, "Kutsal, tarihi ve stratejik bir zafer kazandık" ifadesini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39