banner15

Nasrallah, Es-Senyora'yı 'hain' ilan etti!

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, “Nasrallah taifecilikten uzak olduğunu taifecilikle ilan etti” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Hizbullah liderinin sinirli göründüğünü ve taifecilik suçlamasından uzak olduğunu anlatmaya çalıştığını, fakat sonunda yine tai

Nasrallah, Es-Senyora'yı 'hain' ilan etti!

08 Aralık 2006 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Erdoğan Kral Abdullah’ı ve Fuad Es-Senyora’yı aradı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesi, dün akşam Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  Kral Abdullah bin Abdülaziz’i telefonla arayarak bölge sorunlarını görüştüğünü yazıyor.

 

Haberde, Kral Abdullah ile Erdoğan’ın  iki ülke ilişkilerini de ele aldıkları belirtiliyor.

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesi ise, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ziyareti dönüşü Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’yı aradığını ve Es-Senyora’nın İstanbul’a bir Lübnan heyeti gönderme konusunda Erdoğan’la anlaştığını yazıyor.

 

 

Rus casusa Londra’da gıyabi cenaze namazı

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, radyoaktif maddeyle zehirlenerek öldürülen ve ölmeden önce önce Müslüman olduğunu ilan eden Rus casusun gıyabi cenaze namazının Londra’nın Merkez Camii’nde kılındığı yazıyor.

 

Haberde, yaklaşık 200 ile 300 arası Müslümanın dün öğle namazından sonra Litvinenko’nun gıyabi cenaze namazını kıldığı, radyoaktif sızıntı olmasından korkulduğu için Litvinenko’nun cenazesinin hava almayan bir tabuta konduğu ve camiye getirilmediği, tabutun 7 yıldan önce açılamayacağı bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Litvinenko’nun babasının ve bazı yakınlarının da cenaze namazına geldiği kaydediliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın yazdığına göre, Çeçen liderlerden Ahmed Zakayev, Rus casusun ölümünden bir ay önce Müslüman olduğunu ve ailesine İslami adetlere göre gömülmeyi vasiyet ettiğini, Litvinenko’nun Londra’daki Müslüman mezarlığına defnedildiğini söylemiş.

 

 

Nasrallah, Es-Senyora’yı ‘hain’ ilan etti!

 

Bugünkü Arap gazetelerinde Hizbullah lideri Nasrallah’ın dün Beyrut’ta gösterilerin yapıldığı meydana kurulan dev ekranlar aracılığıyla taraftarlarına yaptığı konuşma ile ilgili çeşitli haberler ve yorumlar yer alıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, “Nasrallah taifecilikten uzak olduğunu taifecilikle ilan etti” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Hizbullah liderinin sinirli göründüğünü ve taifecilik suçlamasından uzak olduğunu anlatmaya çalıştığını, fakat sonunda yine taifecilik dilini kullandığını yazıyor.

 

Haberde, Nasrallah’ın Sünnilerin hepsinin de, Şiilerin hepsinin de aynı olmadığını söylediğini, sonra da “Fakat Sünniler arasında Camp David’i imzalayanlar var” dediği belirtiliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise, Nasrallah’ın Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’yı savaş sırasında Hizbullah’a giden yardımları kesmeye çalışmakla suçladığını yazıyor.

 

Haberde, Nasrallah’ın iktidar liderlerini Amerikan Yönetimi’nden Lübnan’a savaş açılmasını istemekle suçladığı ve Lübnan hükümet kaynaklarının ise Nasrallah’ın suçlamalarını reddettiği bildiriliyor.

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesi “Nasrallah yangını ateşledi” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Hizbullah liderinin gergin konuşmasında iktidar liderlerini hainlikle suçladığı ve Arap ülkelerine saldırdığı belirtiliyor.

 

Haberde, Nasrallah’ın iktidar liderlerine seslenerek “Ey katiller! Kılıçlarınıza karşı kanla zafer kazanacağız!” ve “Bunlar mutlaka hesaba çekilmesi gereken hainler!”  dediği yazıyor.

 

Es-Sefir gazetesindeki bir haberde ise, Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’nın kısa zamanda Nasrallah’ın suçlamalarına ayrıntılı bir açıklamayla cevap vereceği bildirliyor.

 

 

Katar Washington’un gönlünü almaya çalışıyor

 

Katar Hükümeti’nin Filistinli 40 bin eğitim çalışanının maaşlarını ödemeyi vaat etmesi Amerikan Yönetimi’ni kızdırmıştı. Katar Dışişleri Bakanı Hamed bin Casim El-Sani Washington’da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rice ile bu konuyu görüşmüş.

 

Katar Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, Hamed bin Casim El-Sani’nin Rice’a, Katar’ın Filistinlilere yardımının Arap Birliği’nin kararının gereği olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Katar Dışişleri Bakanı, “Katar Filistin okullarının açık kalmasını istiyor” demiş.

 

Katar’da yayınlanan Er-Râye ve El-Vatan gazeteleri ise, Hamed bin Casim El-Sani ile Rice’ın görüşmede bölgesel ve uluslararası sorunları ele aldıklarını yazıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48