Nasrallah hurmasına büyük ilgi

Nasrallah hurması, Ahmedinejad ve Chavez hurmalarına fark atıyor!

Nasrallah hurmasına büyük ilgi

İsrail’e karşı gösterdiği direnişle bir anda tüm Arap dünyasında en popüler isim haline gelen Lübnanlı Hizbullah örgütü lideri Hasan Nasrallah, bugünlerde Mısır’daki marketlerde de fırtına gibi esiyor.

Her yıl ürettikleri meyve ve sebzelere farklı isimler takan Mısırlı üreticiler, ‘Nasrallah’ adını verdikleri hurmanın ülkede en rağbet edilen meyvelerden biri haline geldiğini öne sürüyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte piyasaya farklı isimler altında farklı ürünler sunan Mısırlı üreticiler, halkın Ahmedinejad ve Chavez isimli hurmalara da rağbet ettiğini; ancak Nasrallah’ın hızına yetişemediklerini ifade ediyor.

Şii mezhebine karşı en sert tepkilerin yükseldiği ülkelerden biri olmasına rağmen Mısır, İsrail’e karşı en küçük bir adım atan ülke ve isimlere karşı dahi büyük bir sempati duyuyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, özellikle nükleer programıyla ABD ve Batı’ya kafa tuttuğu için Araplar arasında popüler olurken, Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez de İsrail’in Lübnan operasyonlarının hemen akabinde İsrail’deki büyükelçisini çekerek, Arap dünyasının en sempati beslediği isimlerden biri haline gelmişti. İsrail’de büyükelçileri olan iki Arap ülkesi, Tel Aviv’deki büyükelçilerini çekme gereği duymadıklarını belirtmiş, bu da Arap kamuoyunda sert eleştiriler getirmişti. İran ve Suudi Arabistan’ın önünde dünyanın en büyük hurma üreticisi olan Mısır’da her yıl, pek çok çeşidi olan 1,1 milyon ton hurma üretiliyor. Kahire’nin ünlü pazar yerlerinden Rod el Farag’da pazar yeri sahibi Abdu Kaşuş, ‘Nasrallah’ın kilosunun bu yıl yaklaşık 6 YTL’ye gittiğini, Ahmedinejad’ın kilosunun 4,5 YTL, Chavez’in kilosunun ise 3,5 YTL’ye satıldığını ifade ediyor. Rod Al Farag’daki pazarcılar, gelir düzeyi çok kısıtlı olan Mısırlıların kalitesi daha düşük olan daha ucuz hurmaları tercih etmesinden dolayı ‘Nasrallah’ gibi pahalı hurmaların pek satılmadığını, ancak pek çok müşterinin, sırf isminden dolayı pahalı da olsa bu hurmaları satın aldığını belirtiyor. Pazar yerlerinde şimdi en ucuz hurma İsrail Başbakanı Olmert’in adıyla satılıyor. En büyük rakibinin ise Papa 16. Benedict olması bekleniyor.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39