banner39

Nasrallah: İsrail savaş açmayacak

Hizbullah komutanı Mugniye'nin öldürülmesinin 40. gününde konuşan Hizbullah lideri Nasrallah, İsrail'in Suriye ve Lübnan'a, Amerika'nın ise İran'a bir savaş açamayacağını ileri sürdü.

Arşiv 24.03.2008, 19:07 24.03.2008, 19:09
Nasrallah: İsrail savaş açmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnanlı Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan veya Suriye'ye karşı yeni bir İsrail savaşının ya da İran'a karşı bir ABD saldırısının olmayacağını söyledi.

Beyrut'ta bir mitingte konuşan Nasrallah, "Amerika için İran'a bir savaş açmak basit değil. İsrail için Süriye veya Lübnan'a bir savaş açmak da basit değil." dedi.

Şam'da geçen ay bombalı bir saldırı sonucu öldürülen İmad Mugniye'nin 40. ölüm günü vesilesiyle yapılan mitingte, Nasrallah, "2000'de İsrail devletinin Lübnan'dan çekilmesi ve 2006'da İsrail'e karşı Lübnan zaferi bir sonraki savaşın bu kadar basit olmayacağını gösterdiğini" belirtti.

'İSRAİL İÇİN SAVAŞ ARTIK BİR PİKNİK DEĞİL'

Hasan Nasrallah, "Bir İsrail savaşının artık bir piknik olmayacağını size hatırlatayım. İsrail'e savaş çok pahalıya mal olur. Çünkü Lübnan'da güçlü, kararlı ve eğitimli bir direniş (Hizbullah) var. Direniş şehitlerinin kanı var." dedi.

12 Şubat'ta Şam'da otomobile yerleştirilen bombanın patlatılmasıyla öldürülen Mugniye'nin intikamının alınacağını tekrarlayan Nasrallah, "Bizim komutanımızı öldüren mutlaka cezalandırılmalı. Katiller mutlaka cezalandırılmalı ve cezalandırılacaklar. Zamanı, yeri ve nasıl cezalandıracağımızı kendimiz seçeceğiz." dedi.

Hizbullah, Mugniye'nin öldürülmesinden İsrail'i sorumlu tutmuş, fakat İsrail devletini bunu kabul etmemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?