banner39

NATO Afganistan'daki 'Alman Bölgesi'ne asker istedi

NATO Almanların idaresindeki Kuzey Afganistan'a 3000 asker daha istiyor

Arşiv 15.12.2009, 17:45 15.12.2009, 17:45
NATO Afganistan'daki 'Alman Bölgesi'ne asker istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da Almanların komutasında bulunan kuzey bölgesi için NATO, 3000 asker daha gönderilmesini istedi. NATO generallerinden Alman Karl-Heinz Lather NATO merkez karargahı (SHAPE) Mons (Belçika)'da yaptığı açıklamada, yetkililerden aldığı bilgiye göre Alman hükümetinin Ocak ayında yapılacak Afganistan konferansından sonra bölgeye daha fazla asker gönderme kararı vereceğini bildirdi.

Yeni birliklere mutlaka ihtiyaçları olduğunu belirten Alman general Lather 250 ila 1500 arasında bir sayının olabileceğini söyledi. Bölgeye asker gönderme konusunda Ocak ayında Londra'da yapılacak Afganistan konferansını beklediğini ifade eden hükümetten asker sayısı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapılmamıştı ve Alman hükümeti Afganistan'daki asker sayısını 4500'le sınırlı tutmak istediğini belirtmişti. Fransa da aynı şekilde Londra'daki konferanstan sonra karar vereceğini açıkladı.

NATO tarafından Ekim sonunda yapılan açıklamaya göre Kuzey Afganistan'da toplam 5700 asker bulunuyor. Bu askerler Hırvatistan, Macaristan, Belçika, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den bölgeye gönderildi. Aralık başında çıkan haberlere göre Alman hükümeti, ABD'nin Almanya'dan 2000 ila 2500 asker daha isteyeceğini tahmin ediyor.

Afganistan'da işgal kuvvetlerinin başkomutanı Amerikan general Stanley McChrystal, yazın, kuzeye gönderilecek 3000 askerle birlikte toplam 40.000 asker daha gönderilmesini talep etmişti. ABD devlet başkanı Barack Obama Aralık ayı başında Afganistan'a 30.000 Amerikan askeri daha göndereceğini açıkladı. Brüksel'de yapılan dışişleri bakanları toplantısından sonra da NATO, Afganistan'a 7000 asker daha göndereceğini açıkladı. Şu anda Afganistan'da ISAF adı altında toplam 83.000 kişilik uluslararası bir ordu bulunuyor ve bunların yarısından fazlası Amerikalı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?