banner15

NATO Başkanı Türkiye'ye Geliyor

FBI ve CIA başkanlarının ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Türkiye'ye geliyor. Soğuk savaş dönemlerinde, Avrupa ve Türkiye'deki "Gladio" örgütlenmelerinin arkasındaki güç olan NATO, artık ABD’nin doğu’ya dönük harekatında en önemli ö

NATO Başkanı Türkiye'ye Geliyor

Ankara, FBI ve CIA başkanlarının ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'i ağırlayacak. Bir çalışma ziyareti için Pazar günü Türkiye'ye gelecek olan Scheffer'in çantasında Afganistan ve Irak gibi dosyaların da bulunacağı belirtiliyor. Ancak ziyaretin asıl amacının, FBI, CIA ziyaretleriyle alt yapısı hazırlanan ve Türkiye’ye verilmesi planlanan yeni görevlerin ayrıntısıyla konuşulması da bekleniyor.
Jaap de Hoop Scheffer, Pazar akşamı geleceği Ankara'da Pazartesi günü Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay yetkilileri ile görüşecek. Scheffer ayrıca, Pazartesi sabahı kahvaltıda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile biraraya gelecek. Türk muhatapları ile NATO çerçevesinde Türkiye ile yapılan işbirliğini görüşecek olan Scheffer, bu çerçevedeki çeşitli proje ve programları ele alacak. NATO'nun Türkiye'nin katkısı ile birçok bölgede yürüttüğü operasyonların da ele alınacağı görüşmelerde NATO'nun yakından ilgilendiği Afganistan ve Irak gibi konular da üzerinde durulacak.

NATO’nun yeni görevi

Haberi başlığı, aslında NATO’nun yeni dönemdeki yeni görevi ve işlevini de anlatıyor. Soğuk Savaşın sona ermesinden sonraki belirsizlik sürecinin de tamamlanmasıyla birlikte NATO artık sadece askeri bir “Organizasyon” olmaktan öte, Küresel Güçlerin siyasi örgütü haline de dönüşüyor. Soğuk savaş dönemlerinde, Avrupa ve Türkiye’deki “”Gladio” örgütlenmelerinin arkasındaki güç olan NATO, artık ABD’nin doğu’ya dönük harekatında en önemli öncü güç işlevi görüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48