banner15

NATO Brüksel'de toplanıyor

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, yarın, öncelikle Afganistan ve Kosova dosyalarından oluşacak gündemle Brüksel'de buluşacak.

NATO Brüksel'de toplanıyor

NATO Konseyi'nin bu olağanüstü toplantısı, bugün Lübnan'a uluslararası yardım konulu konferansa katılmak üzere Paris'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Avrupa'ya gelmesi çerçevesinde öngörüldü.

Brüksel'deki NATO Genel Merkezinde yapılacak toplantının ardından, NATO üyesi ülkelerin bakanları ile Afganistan'daki Uluslararası Destek Gücüne (ISAF) katkıda bulunan ülkelerin bakanları bir araya gelecek. Toplam 37 ülkenin temsil edileceği bu toplantıya, Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta'nın da davet edildiği bildirildi.

Afganistan'da Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansında, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003 tarihinden beri NATO tarafından yönetiliyor.

Taliban rejiminin çökmesinden 5 yıl sonra, 32 bin askerli ISAF'ın görevini yerine getirmekte zorlanması, özellikle Afganistan'ın güney bölgesinde Taliban saldırılarının ve ISAF kayıplarının giderek artması ittifakı endişelendiriyor.

Rice'ın, yarınki toplantıda, "transatlantik dayanışma" adına, müttefiklerden Afgan yönetimine daha fazla destek sağlamalarını istemesi bekleniyor.

NATO üyesi 26 ülkenin dışişleri bakanları, Kosova konusunu da ele alacak. Kosova'da 14 bin askerli barışı koruma gücü KFOR'u yöneten NATO, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin öneri paketi açıklamasını beklerken, bu açıklamanın ardından bölgede yaşanabilecek olası gerginlikleri dikkate alıyor.

Kosova'daki 2 milyonluk nüfusun yüzde 90'ını oluşturan Arnavutlar bağımsızlık isterken, Sırbistan bunu kesinlikle reddediyor ve kapsamlı özerklikten yana tavır koyuyor.

NATO toplantılarının ardından, NATO ve AB bakanlarının, Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht'un davetiyle bir yemek çerçevesinde buluşmaları ve "iki kurumun ilişkilerinin güçlendirilmesi" konusunu ele almaları da öngörülüyor.

NATO toplantılarında Türkiye'yi temsil edecek olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün bu akşam Brüksel'e gelmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48