banner39

NATO İran'a saldırı için yer istedi

NATO'nun, İran’a olası bir saldırı durumunda Türkiye’den hava sahasını açmasını istediği iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO İran'a saldırı için yer istedi

NATO liderlerinin, İran’a bir saldırı durumunda Türkiye’den hava sahasını açmasını istedikleri öne sürüldü.

Kuveyt’te yayınlanan Al Siyasa gazetesi, Körfez’teki üç Arap ülkesinin, İran’ın nükleer tesislerine saldırı durumunda İsrail uçaklarının hava sahalarını kullanmasına izin vermeye hazır olacağını iddia etti. Gazete, bu ülkeleri Katar, Umman ve BAE olduğunu da yazdı.

Al Siyasa’nın haberine göre, Washington’u ziyaret eden bu üç ülkeden birinin diplomatı, Katar, Umman ve BAE’nin İran’ın tepkisinden endişe duymakla birlikte İsrail’in, hava sahalarını kullanmasına itirazlarının olmayacağını Washington’a bildirdiklerini söyledi.

Aynı haberde NATO liderlerinin, İran’a yönelik bir hava saldırı için Türkiye’den hava sahasını açmasını istedikleri öne sürüldü. Aynı haberde NATO liderlerinin bir kara saldırısı halinde Türkiye’den hava alanlarını ve sınırlarını açmasını da talep ettikleri iddia edildi.

Al Siyasa ile konuşan İngiliz bir diplomat da, Türkiye’nin İran’a karşı bir saldırı için izin vereceğini ima ederek "Türkiye, 2003 yılında yaptığı hatayı tekrarlamayacak" diye konuştu.

Bu arada, Al Siyasa’nın haberini yansıtan İsrael’in önde gelen gazetelerinden Haarezt ise, İsrail’in, İran’ı saldıracak uçakları için Irak üzerinde bir hava koridorunun açılması konusunda ABD ile müzakereler yaptığı iddiasının, İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Ephraim Sneh tarafından yalanladığını duyurdu.

Anka

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?