banner15

NATO: Kaçırma da yok bomba ihbarı da

Doğu Türkistan'da kaçırıldığı öne sürülen Afgan yolcu uçağı Kandahar'a indi.

NATO: Kaçırma da yok bomba ihbarı da

Çin makamlarının önce kaçırıldığını, ardından bomba tehdidi gerekçesiyle Urumçi'ye inmek istediğini ileri sürdükleri Afgan Kam Havayolları'na ait yolcu uçağın sonunda Kandahar'a indiği belirtildi.

Resmi Çin haber ajansı Şinhua, diplomatik kaynaklara dayanarak uçağın Afganistan'daki Kandahar Uluslararası Havaalanına indiğini duyurdu.

Kandahar havaalanını kontrol eden NATO güçlerinin basın sorumlusu Brian Naranjo ise uçağın alana tedbirli bir şekilde indirildiğini, ancak kaçırılma ya da bombalı tehdit gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Afgan havacılık yetkilileri ve Kandahar havaalanı polisi de, söz konusu uçakta bomba veya herhangi bir tehdit olmadığını yineledi.

Afgan polis kaynakları, uçağın Urumçi'ye iniş izni belgeleri olmadığı için indirilmediğini öne sürdü.

Bu arada, Kam Havayolları Başkanı Zamarai Kamgar, bugün ilk kez Kabil-Urumci seferi düzenlediklerini söyledi. Kamgar, uçağın olumsuz hava koşulları nedeniyle Kandahar'a indiğini belirtti.

Şinhua, bugün Çin'in Sincan-Uygur özerk bölgesinde bir uçak kaçırıldığını duyurmuş, daha sonra bölge polisinin uçağın bomba tehdidi nedeniyle Urumçi'ye inmek istediği açıklamasını aktarmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 23:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35