banner15

NATO Taliban'a karşı operasyona hazırlanıyor

Afganistan'daki koalisyon güçleri, güneydeki Helmand ilinde 'Felluce tipi' geniş çaplı bir operasyona hazırlanıyor

NATO Taliban'a karşı operasyona hazırlanıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

NATO ve Afgan güçlerinin Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletinde 2001 yılındaki işgalden bu yana düzenlenecek en büyük operasyon için hazırlık yaptığı bildirildi.

Açıklama, NATO ülkeleri savunma bakanlarının İstanbul'da Afganistan'ı görüşmek için toplandığı gün yapıldı.

Amerikalı ve Afgan komutanlar, binlerce askerin katılacağı operasyonun Mercah’daki Taleban militanlarını hedef alacağını bildirdi. Mercah'ta yaklaşık bin Taliban militanı bulunduğunu savunan yetkililer, operasyonun ne zaman başlatılacağı konusunda bilgi vermedi.

Öte yandan, son bir hafta içinde bölgede yapılacak operasyonla ilgili broşürler dağıtıldığı, "Taliban'ın başlarına gelecek olan için hazırlanmaya vakitleri olduğu" kaydedildi. Bölgedeki muhabirler ise, yapılan hazırlıkların ABD askerlerinin Irak'ın Felluce şehrine yaptığı saldırı öncesini hatırlattığını bildirdi.

Helmand’daki operasyonun, Başkan Barack Obama’nın Afganistan’a ek 30 bin asker gönderme planını açıklamasından bu yana planlanan en büyük askeri operasyon olacağı bildiriliyor.

Afganistan Savunma Bakanı operasyonun ortak yapılacağını ancak Afgan askerleri tarafından "idare edileceğini" söyledi. Bu operasyonun Afgan ordusu için bir "test" niteliğinde olduğu da ifade edildi.

Taliban ise, operasyon haberlerine "kanımızın son damlasına kadar savaşacağız" açıklamasıyla cevap verdi.

İstanbul'da NATO Toplantısı

28 NATO üyesi ülkenin savunma bakanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde biraraya geldi bugün. Toplantıda ana gündemi Afganistan oluşturuyor.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogg Rasmussen’in daha önce yaptığı açıklama doğrultusunda, ittifak üyelerinden, Afganistan’daki güvenlik güçleri için eğitim timlerinin talep edilmesi bekleniyor.

Toplantıda ayrıca, NATO’nun yeni hedefleri, operasyonlarının finansmanı konusu da ele alınacak.

NATO üyesi olmayı bekleyen Ukrayna ve Gürcistan da kalabalık bir heyetle İstanbul’daki toplantılara katılıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48