NATO toplantısı sona erdi

İstanbul'da bir araya gelen savunma bakanları Afganistan'ı konuştu, Gül sivil katkı istedi

NATO toplantısı sona erdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul'da düzenlenen ''NATO Savunma Bakanları Gayriresmi Toplantıları'' sona erdi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığında ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün evsahipliğinde İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen toplantılar, iki ayrı oturum şeklinde yapıldı.

''Kuzey Atlantik Konseyi'' toplantısında 28 ittifak üyesi ülkenin savunma bakanları ve temsilcileri biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasının ardından ayrıldığı ''Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Dışı ISAF Katılımcıları Toplantısı''na da, ISAF'a (Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) katkıda bulunan 44 ülkeden temsilciler katıldı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ISAF'a katkıda bulunan 36 ülkenin, daha fazla asker göndermek için teklifte bulunduğunu belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin de, yönetimini geliştirmeyi, yolsuzlukla mücadeleyi ve silahlarını bırakarak yeni bir yaşamı kabul eden militanlara el uzatmayı taahhüt ettiğini anımsatan Rasmussen, BM ve NATO'nun da, sivil misyon çerçevesinde sivil hayata destek için daha üst düzeyde işbirliğine girdiğini belirtti.

Rasmussen, NATO'nun Afganistan'daki yeni temsilcisi Büyükelçi Mark Sedwill'in de toplantıya katıldığını bildirdi.

Gül daha fazla sivil katkı istedi
NATO Savunma Bakanları toplantısında Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan'ın geleceğinin inşasında mutlaka sivil katkı sağlanması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ’40’tan fazla ülke, Afganistan’a asker gönderebiliyorsa, daha fazla yeni okul, hastane ve yol da inşa edebilirler’ dedi.

İstanbul’da biraraya gelen NATO Savunma Bakanları’nın ikinci gün toplantılarının ana gündemini oluşturan Afganistan oturumunda konuşan Abdullah Gül, çokuluslu gücün, öncelikli görevlerinden birinin de Afgan güvenlik güçlerini eğitmek olduğunu söyledi.

gul_nato.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 16:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35