banner15

NATO Yeni Irak Hükümetini Bekliyor

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının, dün Brüksel'de yaptıkları toplantıda, Afganistan'daki görev gücünün süresini uzatması ve operasyonun genişletilmesine onay verirken, Irak konusunda ise yeni hükümeti beklediklerini açıkladı.

NATO Yeni Irak Hükümetini Bekliyor

Kuzey Atlantik Paktı (NATO) Dışişleri Bakanları toplantısı devam ettiği bir sırada basının karşısına çıkan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ABD Savunma Bakanı Condoleezza Rice'in açıklamalarının kendileri için yeterli olduğunu söyledi. Tartışmaları olumlu olarak değerlendiren Scheffer Afganistan'da barışı korumak için şimdiye kadar yürütülen çalışamaların devam edeceğini söyledi. NATO güçlerinin Afganistan'daki örgütlenmesinin ve ekip olarak güçlü olacağını da vurgulayan Scheffer, uzun vadeli bir iş birliği yapacaklarını da sözlerine ekledi. Afganistan'da savunmanın reforme edileceğini vurgulayan Scheffer, Irak için ise askeri eğitimin esas alınacağını belirtti.
Bu arada NATO yeni bir şekillenmeye de hazırlanıyor. Yaşanan doğal afetlerde müdahale gücü olma yönünün geliştirilmeye devam edeceğini NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer söyledi. Pakistan'da Ekim ayında yaşanan depremden sonra en büyük yardım gücünün NATO olduğunu vurgulayan Scheffer, "Pakistan'a 22.600 ton yardım NATO tarafından taşindı. Şu anda NATO doktorları ve mühendisleri de orada çalisiyor. Şubat başinda geri çekilecegiz. Yapılan pardımlardandolayı memnunuz" açıklamasını yaptı.

Filistin-İsrail

NATO ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında Filistin ve İsrail'deki gelişmelerde değerlendirildi. Bölgedeki gelişmelerin yakından takip edildiğini söyleyen NATO yetkilileri, barış sürecinin desteklenmesine devam edeceklerini duyurdu. Ayrıca İsrail-Filistin sorununun çözülmesi için yol haritasının hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptılar. Akdeniz ülkeleri ile işbirliği çerçevesinde konunun ele alındığını vurgulayan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Kuzey Afrika ülkeleri ile işbirliğini daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

NATO: Biz isanlara kötü muamele yapmıyoruz

ABD üzerine gizli cezaevleri, işkence ve CIA uçaklarının kaçak uçuşları konusunda yapılan eleştiriler üzerine NATO yetkilileri "Bizim varlığımızın olduğu ülkelerde hiçbir şekilde NATO güçleri insanlara gözaltında işkence yapmıyor. Tutuklanan insanlar ulusal yönetimlere teslim ediliyor" açıklamasında bulundu.

Sonuç bildirgesi

Bu arada NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde Irak'ta anayasanın kabul edilmesinin önemli bir gelişme olduğu belirtildi. Yeni hükümet ile çalışmak için bekledikleri belirtilen sonuç bildirgesinde, "Irak halkına desteğimizde kararlıyız. Bölgede istikrar, demokratik kalkınma önemli" denildi. Sonuç bildirgesinde NATO'nun Iraklı askerleri eğitme çalismalarinin devam edeceği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48