banner39

NATO zirvesi ortak bildiriyle sona erecek

İttifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde yapılan Strasbourg-Kehl zirvesi, çeşitli etkinlik ve törenlerle bugün tamamlanıyor.

Arşiv 04.04.2009, 10:25 04.04.2009, 10:29
NATO zirvesi ortak bildiriyle sona erecek

NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren, ittifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde yapılan Strasbourg-Kehl zirvesi, çeşitli etkinlik ve törenlerle bugün tamamlanıyor.

Zirvede Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de yer aldığı heyetle temsil ediliyor.

Devlet ve hükümet başkanları ile bakanların dün akşamki çalışma yemeklerinin ardından, karar organı NATO Konseyi, bugün en yüksek düzeyde toplanıyor.

İttifakın gelecek 10 yıllarda yeni güvenlik unsur ve tehditlerini nasıl göğüsleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan NATO Konseyinde devlet ve hükümet başkanları, "Atlantik İttifakı Deklarasyonu" belgesinin yanı sıra bir ortak bildiri ve bir "Afganistan Deklarasyonu" yayımlayacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk defa katıldığı zirve sırasında Afganistan dosyası, Fransa'nın askeri kanada dönüşü, yeni NATO Genel Sekreterinin belirlenmesine ilişkin temaslar, terörizmle mücadele, Rusya ile ilişkiler, NATO-AB ilişkileri gibi konular, resmi veya gayrı resmi gündemde yer buluyor.

Yeni genel sekreter arayışları

NATO'nun yeni genel sekreter arayışları ve Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in adaylığına ilişkin tartışmalar zirve kulislerinde devam ediyor.

Genel sekreterliğe 2004 yılının ocak ayında atanan Hollanda'nın eski Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer, 31 Temmuz 2009'da koltuğunu devrederek Brüksel'den ayrılacak.

NATO genel sekreterliğine aday olarak ismi geçenler arasında Danimarka Başbakanı Rasmussen de bulunuyor. Türkiye, bu adaylığa sıcak bakmıyor.

NATO'nun yeni genel sekreterinin isminin, "tüm ittifak üyelerinin mutabakatıyla" belirlenmesi için 31 Temmuza kadar vakit bulunuyor. Ancak yabancı diplomatik kaynaklar, yeni genel sekreter isminin bu zirvede belirlenmesi isteğindeki bazı müttefiklerin Ankara'ya baskı yapma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

İttifaka yeni üye olan Arnavutluk ve Hırvatistan'ın ilk defa katıldığı NATO zirvesi, yayımlanacak ortak bildiriyle son bulacak.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?