banner39

NATO Zirvesi'nde gözler Irak'ta

Zirve, Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla yarın Riga’da başlayacak. Afganistan’daki NATO operasyon ağırlıklı bir maddeyi oluşturacağı zirvede Irak’ta kötüleşen güvenlik durumu tartışılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO Zirvesi'nde gözler Irak'ta

NATO Zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın Letonya’nın başkenti Riga’da başlıyor. İttifak üyesi 26 ülkenin liderlerinin hazır bulunacağı zirvede NATO’nun en büyük operasyonu olan Afganistan operasyonu ve Irak’taki kötüleşen güvenlik durumu ağırlıklı konuları oluşturacak.

Devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki NATO zirvesi, ittifakın yeni üyelerinden Baltık ülkesi Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak. İki günlük zirvede Türkiye’yi Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yer alacak. Zirvede ABD’yi Başkan George W. Bush temsil edecek. Zirve sırasında Erdoğan ve diğer liderler ikili temaslarda bulunacaklar.

Afganistan, Irak, Kosova, Darfur ve Akdeniz’deki NATO operasyonlarının ele alınacağı zirvede yarın akşamı düzenlenecek çalışma yemeği ile başlayacak. Yemekte NATO ülkeleri liderleri hazır bulunacak.

Çarşamba günü sabahı zirve toplantısı yapılacak. NATO Genel Sekreteri ve Letonya Cumhurbaşkanının konuşmaları ile başlayacak toplantı Letonya saatiyle 12.20 ile çekilecek aile fotoğrafı ile sona erecek.

Bunun ardından Nato Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, bir basın toplantısı düzenleyerek zirve konusunda bilgi verecek. Zirveye katılan çeşitli ülkelerin liderlerinin de basın toplantıları yapmaları bekleniyor.

Zirve Gündemi

Riga zirvesi, NATO’nun çeşitli ülkelerde yürüttüğü operasyona odaklanacak. Bu çerçevede, NATO’nun öncelikli operasyonu ve ittifakın Avrupa dışındaki ilk operasyonu olan Afganistan operasyonu üzerinde durulacak.

Tüm NATO ülkeleri, Afganistan’da asker bulunduruyor ancak kuvvetlerin büyüklüğü ülkelere göre çok değişiyor. Bu arada, askerlerin nerede konuşlandırılacağı, üye ülkelerce sınırlandırılmasının da sorun oluşturduğu belirtiliyor. Afganistan’daki toplam asker sayısı halen 32 bin düzeyinde bulunuyor. Bu askerlerin yarısından fazla ABD ve İngiltere tarafından sağlandı.

NATO’nun bir süre önce Afganistan’ın güneyi için daha çok asker sağlamak için yaptığı çaba pek başarılı olamadı. Örneğin, Kabil’de asker bulunduran Türkiye, Güney için asker sağlamayı reddetti.

Irak’ta kötüleşen güvenlik durumu, zirvede önemli bir konuyu oluşturması bekleniyor. Zirvenin, ABD’de ara seçimi Irak’taki Amerikan asker sayısının azaltılmasından yana olan demokratların kazanmasının ardından gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor.

NATO zirvesi sırasında ayrıca ittifakın Kosova, Darfur ve Akdeniz’de yürüttüğü operasyonlar ile ittifakın genişlemesi de gündemdeki konular arasında bulunuyor. NATO’nun askeri kabiliyetinin artırılması da önemli bir gündem maddesini oluşturacak. İttifakın NATO üyesi olmayan ülkeler ile ilişkilerin derinleştirilmesi, yeni ortaklıkların kurulması da ele alınacak.

Anka

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?