NATO zirvesinde Putin tartışması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Riga'ya gelmeyi önermesi çeşitli itiraz ve tartışmalara konu oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO zirvesinde Putin tartışması

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Riga zirvesi devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Riga'ya gelmeyi önermesi çeşitli itiraz ve tartışmalara konu oldu.

Fransa delegasyonunun Putin'in “Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın yaşgününü kutlamak üzere, gayri resmi olarak Riga'ya gelmek istediğini” dün duyurmasından sonra, Putin'in Riga ziyaretinin “maalesef gerçekleşemeyeceği” ilk defa Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov tarafından açıklandı ve buna gerekçe olarak, “devlet başkanlarının çalışma takvimlerinde” uzlaşma sağlanamaması gösterildi.

Fransız yetkililer de projenin “pratik ve lojistik nedenlerle” gerçekleşemediğini belirtirken, bu önerinin Putin'den geldiğini bir kere daha hatırlattı.

Kaynaklar, Putin'in Riga'ya gelme fikrinden en fazla Letonya yönetiminin rahatsız olduğunu, ABD'nin de olaya “sıcak bakmadığını”, “sönük Riga zirvesinde Putin şov” istenmediğini ifade ediyor.

Putin'in Riga'ya gelmek istediğinin açıklanmasından sonra, Putin ile Letonya Devlet Başkanı Vaira Vike-Freiberga ve Chirac arasında “üçlü bir yemek” fikri geliştirilirken, Letonya Devlet Başkanı, Chirac'ın 74. yaşgününün, “Riga'da temsil edilen tüm müttefikler tarafından kutlanması” için gerekenleri yapacağını ifade etti.

NATO zirveleri sırasında İttifak ile Rusya arasında da üst düzey temaslar öngörülüyor, ancak Moskova, 2004'teki İstanbul zirvesinden bu yana, NATO'nun genişlemesine ve yayılmasına tepki göstererek bu temasları devlet başkanları zirvesi düzeyine taşımıyor.

Putin'i Riga'da görmek istemeyenler, insan hakları alanındaki eleştirileri ve Batı ile Moskova arasındaki soğukluğu gerekçe gösterirken, 15 yıl önce Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını almış olan Letonya da, bugüne kadar resmi ziyarette bulunmamış olan Rusya Devlet Başkanını, “gayri resmi” olarak Riga'da görmek istemediğinin işaretini verdi.
Rus sınırına 200 kilometre mesafedeki Riga'da bazı basın organları, “Chirac ve Putin zirvemizi rezil etmek istiyor” başlıklı yazılara yer verdi.

Fransızlar ise 1991'den bu yana bir Rus devlet başkanının ilk defa bir Baltık ülkesine gelmesinin söz konusu olduğunu, bunun, “Avrupa'da bir uzlaşma havası” yansıtabileceğini, değerlendirilmesi gereken bir fırsatın söz konusu olduğunu savundular, ancak ikna edici olamadılar.

Chirac, Rusya'nın yalnız bırakılmamasından ve Moskova ile güvene dayalı temaslar geliştirilmesinden yana tavır koyan nadir AB liderleri arasında yer alıyor.

Putin'in Riga'ya gelmeyeceğinin açıklanması zirve organizatörlerini ve güvenlik birimlerini de rahatlattı. Fransızlar diplomatik kaynaklar “hayal kırıklığından” söz ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?