NATO Zirvesinin Açılış Oturumu Başladı

Beklenen zirve başladı, çıkacak kararlar merakla bekleniyor...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO Zirvesinin Açılış Oturumu Başladı

 NATO Zirvesi İçin Letonya'nın Başkenti Riga'da Bir Araya Gelen 26 Ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları, NATO Operasyonlarında Ölen Askerler İçin Açılış Oturumu Öncesi Anma Törenine Katıldı. Törende 26 Ülkenin Askeri Temsilcileri Hazır Bulundu.
 
NATO Zirvesi için Letonya'nın başkenti Riga'da bir araya gelen 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, NATO operasyonlarında ölen askerler için açılış oturumu öncesi anma törenine katıldı. Törende 26 ülkenin askeri temsilcileri hazır bulundu.

Törende konuşan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, "Dünyanın çeşitli ülkelerinde sadece bizim değil tüm coğrafyanın değerlerini koruyan askerlerimize teşekkür ediyorum. Buradaki tüm liderlere ve onların aracılığıyla tüm halklarına seslenmek istiyorum 'teşekkür ederim.' Onlar bizim özgürlük, demokrasi gibi değerlerimizi koruyor" dedi. 

NATO liderleri daha sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, oturumun açılış konuşmasını yaptı. Scheffer buradaki konuşmasında NATO liderlerinin bugün birliğin dönüşümü ve gelişimi hakkında önemli kararlar alacaklarını belirterek Afganistan'daki genişlemenin ele alınacağını belirtti. Scheffer'ın konuşmasının ardından Letonya Cumhurbaşkanı Vaire Vike Freiberga da bir teşekkür konuşması yaptı. Daha sonra liderler saat 12:00'ye kadar kapalı oturuma geçti.

Zirvede, Afganistan'daki genişleme planları, NATO'nun dönüşümü ve genişlemesiyle ilgili öneri ve kararlar tartışılacak. Liderler toplantının ardından aile fotoğrafı çektirecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?