banner39

NATO, zirveye Putin'i de davet etti

NATO, nisan ayında Bükreş'te yapılması beklenen zirveye Rusya Devlet Başkanı Putin'i de davet etti.

Arşiv 12.02.2008, 17:42 12.02.2008, 17:42
NATO, zirveye Putin'i de davet etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nisan ayında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine katılma kararı aldı.

RİA ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Sayın Putin zirveye katılacak. Bu da Rusya'nın her hususta diyaloga açık ülke olduğunun kanıtıdır" dedi.

Scheffer davet etti

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i nisan başında Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine 23 Ocak'ta davet etti.

NATO sözcüsü James Appathurai, Genel Sekreter'in 26 NATO müttefiki ile Rusya'yı bir araya getiren NATO-Rusya Konseyi'nin başkanı sıfatıyla Putin'e, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde zirve önerisinde bulunduğunu belirtmişti.

Putin'in öneriyi kabul etmesiyle, ittifak tarihinde ilk kez Rusya ile böyle bir zirve düzenlenmiş olacak.

NATO zirveleri sırasında ittifak ile Rusya arasında üst düzey temaslar öngörülüyor, ancak Moskova, 2004'teki İstanbul zirvesinden bu yana, NATO'nun genişlemesine ve yayılmasına tepki göstererek bu temasları devlet başkanları zirvesi düzeyine taşımıyordu.

Putin, 2006 yılının kasım ayında, Rusya sınırına 200 kilometre mesafedeki Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan NATO zirvesi sırasında, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın "yaş gününü kutlamak üzere" gayri resmi olarak Riga'ya gelmek istediğini duyurmuş, bunun için Letonya'dan talepte bulunmuştu.

Bu talep, zirve sırasında müttefikler arasında fikir ayrılıkları ve gerginliklere neden olmuştu.

Vladimir Putin'in Riga ziyaretinin "maalesef gerçekleşemeyeceği" Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov tarafından açıklanmış ve bunun gerekçesi olarak, "devlet başkanlarının çalışma takvimlerinde uzlaşma sağlanamaması" gösterilmişti.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?