banner15

NATO'da Afganistan çatlağı

Financial Times gazetesinin ilk sayfasındaki bir haberde, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak pazarlık yapan Avrupa ülkelerinin tavize hazır olduğu belirtiliyor.

NATO'da Afganistan çatlağı

Habere bakılırsa Avrupalılar, Batı'yla resmi müzakereler öncesi, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi askıya almasındaki ısrarlarından vazgeçecek.

İran'dan ise Birleşmiş Milletler denetçilerinin nükleer tesislerini, daha önceden haber vermeden denetleyebilmelerine izin vermesi istenecek.

İran'ın, resmi müzakerelerin başlamasından sonra iki ay içinde uranyum zenginleştirmeyi askıya almayı önerdiği belirtiliyor.

Financial Times'ın haberine göre, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de bu politikaya destek vermiş.

Gazete anlaşmanın, 1979'daki İslam Devrimi sonrası ilk kez Washington ve Tahran arasında üst düzeyde temasın yolunu açacağını vurguluyor.

NATO'da Afganistan çatlağı

İngiliz gazeteleri bugün de NATO üyesi ülkelerin Afganistan'a takviye asker göndermekteki gönülsüzlüklerini işlemeyi sürdürüyor.

Guardian gazetesi yazarı Simon Tisdall'a göre "Taleban, NATO'daki çatlakları gözler önüne seriyor".

Yazıda dikkat çekilen noktalardan biri şu: İttifak üyesi ülkelerle varılan anlaşma Afganistan'ın yeniden inşasına katkıda bulunacak askerlerin gönderilmesine yönelikti. Direnişçilere karşı savaşacak askerlerin değil...

Daily Telegraph gazetesi ise Afganistan'daki gelişmelerden hiç memnun değil.

Gazete önce Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerin Afganistan'a daha fazla asker göndermesinin beklenmediğini söylüyor. Sonra ise başyazısında
"NATO üyeleri çatışmanın yükünü paylaşmalı" diyor:

"Son beş yıla baktığımızda Afganistan önce bir başarı öyküsüydü. Ancak Taleban'ın devrilmesini, bu ülkenin ihmal edilmesi ve dikkatlerin Irak'a çevrilmesi izledi. Amerika, İngiltere, Kanada ve Hollanda Afganistan'ın güneyinde, NATO'daki müttefiklerinin gıpta etmeleri gereken bir örnek sergiliyorlar. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, "11 Eylül'ün temelinin atıldığı yerin" yeniden El Kaide ve müttefiklerinin sıçrama tahtası olmasına izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. Fransa ve Almanya gibi ülkeler, tarihin en öldürücü terör saldırısınin ardından sonraki taahhütlerine yeniden göz atmalıdırlar."

"Çöken ekonomi Hamas'ı tavize zorladı"

Times gazetesi iç sayfalarındaki bir haberinde, Filistin'de rakip siyasi grupların bir ulusal birlik hükümeti kurma üzerinde anlaşmalarına değinmiş.

Gazeteye göre Hamas, Filistinlilerin ekonomik olarak ayakta kalabilmeleri için fedakarlık etmek zorunda kaldı.

Times bu noktada yeni kabinede başbakanlık dahil yedi bakanlığın Hamas'a, dört bakanlığın El Fetih'e, diğer bakanlıklarınsa küçük gruplara verileceğini belirtiyor.

Gazete dün yapılan bir kamuoyu yoklamasında yaklaşık, El Fetih'e desteğin yüzde 35, Hamas'a desteğin ise yüzde 19 oranlarında görüldüğüne dikkat çekiyor.

Times'ın haberinde, "Çöken bir ekonomi" başlığıyla şu rakamlar da sıralanmış:

"Filistin Yönetimi'nin aylık harcaması 170 milyon dolar, bunun 100-120 milyon doları ödenen maaşlar. Yönetim bünyesinde 70 bini güvenlik görevlisi olmak üzere yaklaşık 160 bin kişi çalışıyor. Filistin Yönetimi'nin gelirlerinin yüzde 40'ı İsrail'in topladığı vergilerden geliyordu, İsrail Hamas'ın hükümet kurması sonrası topladığı paralara el koydu. Gelirin yüzde 30'unu ise dış yardımlar oluşturuyor-ki Hamas'ın iktidara gelmesi sonrası mali yardımlar da askıya alındı-. Dünya Gıda Programı Haziran ayında, Gazzelilerin yüzde 70'inin temel besin ihtiyaçlarından mahrum olduklarını bildirdi. Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir rapora göre de, 2007 sonuna kadar Filistin ekonomisi yüzde 35 küçülebilir."

"Erdoğan kolajı" mahkemeye taşındı

Guardian'daki bir haberde dün Türkiye'de gözaltına alınan İngiliz kolaj sanatçısı Michael Dickinson'ın önce üç yıla kadar hapsinin istendiği belirtiliyor.

Michael Dickinson'a yönelik suçlama, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret.

Dickinson, 20 yıldır İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. İngiliz sanatçı, yine Erdoğan'a hakaret suçuyla yargılanan savaş karşıtı Erkan Kara'ya destek amacıyla, onun yargılandığı mahkemeye gitmişti.

Polisin, Michael Dickinson'dan, yanında taşıdığı bir kolajı götürmesini istediği belirtiliyor.

Kolajda Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un rozet taktığı bir köpek olarak gösteriliyor.

Kolaj, Kadıköy Rıhtımı'nda kurulan Barış Çadırı'nda sergilenmiş. Etkinliği düzenleyen Barış ve Adalet Komisyonu üyesi Erkan Kara bu nedenle yargılanıyor. Michael Dickinson ise gözaltına alınması sonrası karakoldaki ifadesinde şunları söylemiş:

"Esasında kolajı açmak gibi bir niyetim yoktu. Ama sonra başladığım işi şartlar daha zorlaşsa da tamamlamam gerektiğini düşündüm. 'Ben ifade özgürlüğü için buradayım' dedim kendi kendime."

Michael Dickinson, kolajını, Barış ve Adalet Komisyonu yetkililerinin onayı olmaksızın açtığını söylüyor.

Savcılık ise "delil yetersizliği" gerekçesiyle Dickinson hakkında dava açılmasına gerek görmemiş.

İfade Özgürlüğü Girişimi adlı gruptan Hasan Güngör, "Bence savcı dışardan bazı güçlerin, hükümetin baskısı altındaydı" deyip eklemiş:

"Türkiye, ifade özgürlüğü konusunda Avrupa Birliği'nin büyük baskısı altında. Bu nedenle hükümet, davanın yabancı medya kuruluşlarınca işlenmesini istemedi."

Bu arada Guardian dünkü duruşmada, Barış ve Adalet Komisyonu üyelerinin, Michael Dickinson'a tepki gösterdiklerini de aktarmış.

Gazete bir grup üyesinin Dickinson'a, kolajı nedeniyle, insanların Barış ve Adalet Komisyonu'ndan uzaklaştıklarını söylediklerini yazmış.

"İlk kez roman karakterlerinin sözleri dava konusu"

Independent gazetesi de iç sayfalarında, Türkiye'de yazar Elif Şafak'ın önümüzdeki hafta yargıç karşısına çıkacağını hatırlatmış okurlarına.

Elif Şafak, "Baba ve Piç" adlı romanında, "Türklüğü aşağılamakla" suçlanmıştı.

Şafak, ilk kez bir romandaki karakterlerin sözlerinin dava konusu olduğunu belirtiyor.

Yazar ayrıca davanın arkasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine karşı çıkanların bulunduğunu vurguluyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48