banner39

NATO'da İtalya paniği

Berlusconi'nin Irak'taki askerlerini çekeceğini açıklaması NATO üzerinde bomba etkisi meydana getirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
  NATO'da İtalya paniği

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ABD'nin Irak'ı işgaline destek veren ülkelerin Irak'ta kalmaya devam etmesini istedi.
Scheffer İtalya'nın günlük Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, "NATO Genel Sekreteri olarak ısrarlı isteyeceğim Irak hükümetinin devamını sağlamak için desteklerini devam ettirmeleridir." dedi. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi önceki gün RAI televizyonuna yaptığı açıklamada Irak'taki askerlerini eylül ayından itibaren kademeli olarak çekmek istediğini ifade etmişti. İtalya Irak'ta 3 bin 300 kişilik askeri bir birlik bulunduruyor. NATO Genel Sekreteri, "Irak'ta kesin sonucun kolay bir şekilde elde edileceğini kimse düşünmesin. Irak'ın güvenli ve istikrarlı bir ülke olmasını istemeyenler var." dedi. Irak'ta yapılan 30 Ocak seçimleriyle ilgili olarak Scheffer, "8 milyon insan tehditlere rağmen oy kullandı. ABD Başkanı George W. Bush'un haklı olduğunu kabul etmek zorundayız." dedi. De Hoop Scheffer, Berlusconi'nin Irak güvenlik güçlerinin güvenlik sağlayabilecekleri durumda olduğu zaman çekilme isteğini anladığını söyledi. NATO Genel Sekreteri Scheffer, "Irak hükümetinin ve insanlarının koalisyon ordularına olan ihtiyaçları ne kadar hızlı azalırsa o kadar iyi olur. Bu nedenle Irak güvenlik güçlerini eğitiyoruz." dedi.

Berlusconi, Bush'u can evinden vurdu

Bu arada, The Times gazetesi dünkü yorum yazılarından birisinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin, Irak'taki askerlerini geri çekme kararı değerlendiriliyor. "İtalya çark etti" başlıklı yazı, Irak'taki koalisyona destek veren ülkelerin, Berlusconi'nin açıklamasını çok önemli değilmiş gibi değerlendirdiklerini belirtiyor; ancak bunun aslında büyük bir darbe olduğunu vurguluyor. "3 bin askeriyle İtalya, Irak'taki 4. büyük askeri birliğe sahip. Roma yönetimi, yaptığı askeri katkının yanı sıra Washington'la işbirliği konusunda diğer Avrupa ülkelerine de örnek oldu. Irak'taki koalisyon bugüne kadar, kesin bir çekilme tarihi açıklamadı. Bunda da haklılar. Belirlenecek bir tarih, direnişçilere motivasyon sağlayacaktır. Sinyor Berlusconi'nin kararının ardında siyasi sorunlar yatıyor." Times, İtalyan solunun, İspanya'da muhafazakar Anzar hükümetinin Madrid'deki bombalı saldırıların ardından yıkılması gibi, Irak konusunda kamuoyunda giderek artan huzursuzluğun Berlusconi'ye zarar vermesini umduğunu belirtiyor ve şöyle son veriyor yazısına: "Berlusconi'nin açıkladığı çekilme takvimi öncesinde, pek çok ülke Irak'taki askerlerini çekmiş olacak. Ancak tehlike, bu çekilmelerin güvenlik durumuna değil Irak'taki siyasi takvime bağlanmış olması. Ekim ayındaki Anayasa referandumunun ardından kamuoylarından gelen çekilme baskıları artacak ve Aralık ayında planlanan seçimlere kadar pek çok ülke Irak'tan çıkacak. Amerika, İngiltere ve Avustralya, istikrar sağlanana kadar Irak'ta kalacaklarını açıkladılar. Ancak İtalya'nın çekilmesi hem bu ülkelerin işini zorlaştıracak, hem de yalnız kaldıklarını fark edecekler."banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü