banner15

NATO’dan Afganistan için silah talebi

James Jones, mühimmat ve taarruza yönelik teçhizat istedi.

NATO’dan Afganistan için silah talebi

 Kuzey Atlantik Konseyi’nin haftalık olağan toplantısında Afganistan konusunda bilgi veren James Jones, NATO’ya üye ülkelerin Afganistan’a katkıda bulunmaları yönündeki çağrısını yeniledi.

 

Jones, NATO’ya üye ülkelerin yapacağı katkılar arasında Afgan ordusunun Taliban güçleriyle mücadelelerini sağlamak amacıyla, silah, mühimmat ve taarruza yönelik teçhizat vermeleri gerektiğini savundu.

Afgan ordusunun da Taliban’la mücadele edebileceğini dile getiren Jones, mühimmat ve malzeme desteği verilmesinin önemine değindi. İttifak üyesi ülkeler de verebilecekleri desteği görüşerek, kısa vadede katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulunmayı kararlaştırdı.

Asker ihtiyacının derhal karşılanması için 28 Eylül’de Slovenya’daki NATO savunma bakanları toplantısından önce bir adım atılması beklenmiyor. Bu durumda Afganistan’a Ekim’den önce takviye güç gönderilemeyecek.

Tartışmalar sürerken Polonya’dan, Afganistan’a yaklaşık bin asker konuşlandırılacağı açıklaması geldi. Ancak Polonya, askerleri hemen değil en erken Şubat ayında yollayabilecek. NATO, şimdi bu tarihi öne çekmeye çalışıyor.

 

Geçen hafta Afganistan'daki İngiliz güçlerinin komutanı General Ed Butler da, Afganistan'da alışılmadık yoğunlukta ve Irak'tan daha geniş çarpışmalarla karşı karşıya olduklarını söylemişti.
General Butler, yaptığı açıklamada, Afganistan'daki İngiliz kuvvetlerinin günde sayısı 12'ye varan saldırıya hedef olduğunu, Irak ile karşılaştırıldığında bu saldırıların alışılmadık bir yoğunlukta görüldüğünü belirtmişti.

 

Kaynak: NTV-MSNBC

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48