banner39

NATO'dan, Putin'e 'lüzumsuz konuşma' uyarısı

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya lideri Vladimir Putin'in ''lüzumsuz dil ve üslup kullanmamasını'' istedi.

Arşiv 28.03.2008, 13:43 28.03.2008, 15:48
NATO'dan, Putin'e 'lüzumsuz konuşma' uyarısı

Financial Times gazetesine demeç veren Genel Sekreter, NATO zirvesinin haftaya yapılacağını hatırlatarak, "Falan falan ülkeleri hedef alacağız şeklindeki lüzumsuz dil ve üsluptan kaçınalım" dedi.

De Hoop Scheffer, "Bu dil lüzumsuz, işe yaramaz... Dahası, Berlin duvarı ve demir perdeyi hatırlatıyor" diye konuştu.

2-4 Nisan arasında Bükreş'te yapılacak zirvenin başarısının, büyük ölçüde NATO-Rusya Konseyi'ne bağlı olduğunu kaydeden de Hoop Scheffer, "Orada dinleyeceğimiz müziğin volümü, Putin'in Konsey toplantısında kullanacağı dile bağlı. Nasıl bir dil ve üslup kullanacağını bilmiyorum" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Putin'i nisan başında Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine davet etmişti.

Putin'in öneriyi kabul etmesiyle, ittifak tarihinde ilk kez Rusya ile böyle bir zirve düzenlenmiş olacak.

NATO zirveleri sırasında ittifak ile Rusya arasında üst düzey temaslar öngörülüyor, ancak Moskova, 2004'teki İstanbul zirvesinden bu yana, NATO'nun genişlemesine ve yayılmasına tepki göstererek bu temasları devlet başkanları zirvesi düzeyine taşımıyordu.

Putin, 2006 yılının kasım ayında, Rusya sınırına 200 kilometre mesafedeki Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan NATO zirvesi sırasında, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın "yaşgününü kutlamak üzere" gayri resmi olarak Riga'ya gelmek istediğini duyurmuş, bunun için Letonya'dan talepte bulunmuştu.

Bu talep, zirve sırasında müttefikler arasında fikir ayrılıkları ve gerginliklere neden olmuştu.

Vladimir Putin'in Riga ziyaretinin "maalesef gerçekleşemeyeceği" Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov tarafından açıklanmış ve bunun gerekçesi olarak, "devlet başkanlarının çalışma takvimlerinde uzlaşma sağlanamaması" gösterilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?