banner39

NATO'dan 'sivilleri de öldürdük' itirafı

NATO, Afgan sivillerin öldürüldüğü yönündeki haberlerin güvenilir olduğunu kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO'dan 'sivilleri de öldürdük' itirafı

Afganistan'da, salı gecesi düzenlenen NATO saldırısı sırasında onlarca sivilin öldüğü iddialarının ardından, Güvenlik ve Destek Gücünün (ISAF) sözcüsü Binbaşı Luke Knittig, saldırıda Taliban üyelerinin de ölmüş olabileceğini açıkladı. Knittig, dün yaptığı açıklamada, Kandahar'ın batısında yer alan bir bölgede 3 ayrı çatışma olduğunu, yeniden inşa projelerine saldıran ve yardım dağıtımını engellemeye çalışan Taliban üyelerinin hedef alındığını ileri sürdü.

NATO liderliğindeki ISAF, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, salı günü Pencavi'de meydana gelen şiddetli çatışmalarda 48 Taliban'ın öldüğünü bildirmişti. Açıklamada, önemli oranda sivil kayıp olabileceğine dair haberler olduğu, ancak 4 sivilin yaralandığının bilindiği belirtilmişti.

NATO'nun halen tam olarak ne olduğunu tespit etmeye çalıştığını belirten sözcü, saldırılardan birinde sivillerin kazayla öldürülmüş olmalarının muhtemel olduğunu ifade etti. Köylülere dayandırılan haberlerde, saldırılardan birinde çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 60 sivilin ölmüş olabileceği belirtiliyordu. Pencvayi'de tam olarak neler yaşandığını saptamak üzere bir dizi soruşturma başlatılıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Kandehar'ın etkili kişilerinden oluşan bir komisyonu soruşturmayla görevlendirdi. NATO yetkilileri de Afgan Savunma Bakanlığı'nın bölgeye göndereceği soruşturma heyetine yardımcı olacağını açıkladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre Kandehar eyaletinin Pencvayi bölgesindeki saldırı Salı günü ve gecesi yapıldı.

Afganmal: Sadece 'üzgünüz' deyip geçiyorlar

Kandehar Eyalet Konseyi üyesi Bismillah Afganmal bu tür olayların geçmişte de yaşandığını anımsattı. Afganmal "Sadece 'üzgünüz' deyip geçiyorlar. Kızlarını ve oğullarını kaybeden insanların yarasını nasıl kapatacaksınız" diye sordu. "Hükümet ve koalisyon, ailelere bu bölgede Taliban kalmadığını söylemişti. Öyleyse burayı neden bombalıyorlar?"

Bu arada, Kandahar'ın Pencavi bölgesinde salı günü düzenlenen operasyonda öldüğü belirtilen siviller için bugün Kandahar'da yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreni yapıldı. Cenazede gözyaşlarını tutamayan, hısım ve akrabalarından 22 kişinin bu saldırıda öldüğünü söyleyen Abdül Aye adlı köylü, operasyon sırasında yörede Taliban üyesi olmadığını belirterek, herkesin hükümete ve işgal güçlerine kızgın olduğunu dile getirdi.

22 SİVİL TOPLU MEZARDA

Cenaze töreninde, ailesinden 10 kişiyi kaybettiğini anlatan Tac Muhammed de olay yerinde Taliban üyelerinin bulunmadığını, masum insanların öldüğünü ifade etti. Milletvekili Habibullah Han da saldırıda ölen 22 kişinin, Kandahar'ın batısındaki Mirvisa Mina'da toplu bir mezarda toprağa verildiğini anlattı.

Kandahar vilayet meclis üyesi Bismillah Afganmal, Kandahar'ın Pencavi bölgesinde salı günkü çatışmalarda 80-85 sivilin öldüğünü söylemişti. Afganmal, Taliban savaşçılarının sivillere ait evlere koştuğunu ve NATO güçlerinin bu evleri hedef aldığını kaydetti.

Adı açıklanmayan bir başka yetkili, en az 60, yöre sakinlerinden Kerim Can da 60-70 kişinin öldüğünü öne sürmüştü. Ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu belirtiliyor. Vilayet meclisinin bir başka üyesi Aga Leley, bombardımanın gece geç saatlerde yapılması nedeniyle askerlerin nereyi bombaladıklarını fark etmemiş olabileceklerini, bombardımanda evlerin isabet aldığını kaydetti.

Görgü tanıkları da Ramazan bayramına denk gelen salı gecesi düzenlenen ve 4-5 saat süren bombardımanda, 25 evin yerle bir olduğunu anlattı. BM Afganistan misyonu, olayla ilgili acil ve kapsamlı bir soruşturma istemiş, Afganistan Savunma Bakanlığı bölgeye olayı incelemek üzere bir heyet gönderdiğini duyurmuştu.

Salı günkü operasyonda dile getirilen rakamlarda sivilin öldüğü iddialarının doğru olması halinde, bu rakamın ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 2001'deki Afganistan müdahalesinden bu yana Batılı güçlerin neden olduğu en büyük sivil can kaybı olacağı belirtiliyor.

Kaynak: BBC ve Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?