banner39

NATO'dan tazminat isteniyor

HRW, NATO'dan Afganistan'da öldürdüğü sivillerin yakınlarına tazminat ödemesini istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NATO'dan tazminat isteniyor

İnsan hakları izleme örgütü Human Rights Watch (HRW), NATO'dan Afganistan'da öldürdüğü sivillerin yakınlarına tazminat ödemesini istedi. Örgüt, Afganistan'da NATO askerlerinin sivil halk arasında can kayıplarını önlemek için yeterince çaba göstermediğini kayedtti.

Merkezi New York'ta bulunan örgütün Asya araştırma direktörü Sam Zafiri, yaptığı açıklamada, NATO'nun, sivillerin göreceği zararı asgariye indirmeye çalışmak için yeterince gayret etmediğini söyledi.

Zafiri, NATO'nun taktiklerinin, koruması gereken sivilleri giderek daha çok tehlikeye attığını, bunun, halkın NATO'ya karşı tavrını değiştirdiğini belirtti.

NATO'nun son günlerde Afganistan'da düzenlediği operasyonlarda onlarca sivilin öldüğü bildirildi, NATO, bunlardan sadece 12 sivilin ölümünü kabul etti.

NATO sivil ölümleri kabul etti

NATO, geçtiğimiz hafta başlarında, öncülüğünde düzenlenen bir hava saldırısında Afgan sivillerin öldürüldüğü yönündeki haberlerin güvenilir olduğunu kabul etti.

NATO'nun halen tam olarak ne olduğunu tespit etmeye çalıştığını belirten sözcü, saldırılardan birinde sivillerin kazayla öldürülmüş olmalarının muhtemel olduğunu ifade etti.

Köylülere dayandırılan haberlerde, saldırılardan birinde çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 60 sivilin ölmüş olabileceği belirtiliyordu. Pencvayi'de tam olarak neler yaşandığını saptamak üzere bir dizi soruşturma başlatılıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Kandehar'ın etkili kişilerinden oluşan bir komisyonu soruşturmayla görevlendirdi.

NATO yetkilileri de Afgan Savunma Bakanlığı'nın bölgeye göndereceği soruşturma heyetine yardımcı olacağını açıkladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre Kandehar eyaletinin Pencvayi bölgesindeki operasyon Salı günü ve gecesi yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?