NATO'dan Ukrayna ve Gürcistan'a yeşil ışık

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üye olabileceklerini söyledi.

NATO'dan Ukrayna ve Gürcistan'a yeşil ışık

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, istedikleri takdirde Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üye olabileceklerini söyledi. İki günlük resmi ziyaret için Bükreş'te bulunan NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bugün Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi ile bir araya geldi. Baş başa yapılan görüşmenin ardından ikili medya mensuplarının karşısına geçti.

2008'deki Bükreş zirvesinde alınan 'açık kapı' kararının hala geçerli olduğunu hatırlatan Rasmsusen, istedikleri takdirde Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üye olabileceklerini vurguladı. Sözlerini "Ukrayna önümüzdeki yıllarda NATO ile ilişkilerini nasıl geliştireceği konusunda karar vermek durumundadır. Aynı şey Gürcistan için de geçerlidir. NATO, Bükreş zirvesinde aldığı pozisyonunu korumaktadır." şeklinde sürdüren Rasmussen, her iki ülkenin yerine getirmesi gereken şartlar olduğunu da hatırlattı.

'Açık kapı' sürecinin balkan ülkeleri için de geçerli olduğunu kaydeden Rasmussen, Balkanlar için 'Bütün ülkeleriyle AB ve NATO'ya üye olmak' vizyonunu çizdi. Bu çerçevede Sırbistan'la ilişkilerin düzeldiğini görmek istediğini belirten NATO Genel Sekreteri "Benim dönemimde balkan ülkeleri ile NATO arasında iyi ilişkiler konusunda ilerleme sağlanmasını umuyorum." diye konuştu.

Kaynak: Cihan


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 17:09
banner53
YORUM EKLE

banner39