NATO'ya göre yeni stratejik tehdit İran

Yeni NATO raporunda başlıca tehdit İran olarak gösteriliyor; Tahran yönetimi, İttifak'ın 5. maddesi ile tehdit ediliyor.

NATO'ya göre yeni stratejik tehdit İran

 

NATO’nun yeni raporunda başlıca tehdit olarak İran gösterilirken, Tahran yönetimi, İttifak’ın topyekün karşılık vermesini öngören 5. madde ile tehdit edildi

Aralarında emekli Büyükelçi Ümit Pamir’in de bulunduğu 12 uzmandan oluşan NATO akil adamlar grubu, NATO’nun Kasım ayındaki zirvesinde onaylanacak yeni stratejik planla ilgili raporunu tamamladı. Grubun başkanı eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen tarafından basın toplantısıyla açıklanan raporda, üye ülkelerden birine saldırı durumunda tüm üye ülkelerin ortak karşılık vermesini öngören 5. maddenin İran’a karşı  işletilebileceğinden bahsedildi.

İRAN’A ÖRTÜLÜ TEHDİT

Raporda, Ortadoğu’da devam eden köktenci şiddet, kaynayan Arap-İsrail gerilimi ve “nükleer programıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyumlu davranmak istemeyen” İran yönetiminin politikaları olmak üzere birbiriyle bağlantılı üç gelişmenin NATO’nun güvenliğini etkilemeye devam edeceği belirtilerek, “İran’ın nükleer yakıt zenginleştirme ve nükleer silah geliştirme çabaları ve uzun menzilli balistik füze stoku, gelecek 10 yıl içinde İttifaka büyük bir 5. madde tehdidi oluşturabilir” denildi.

İran’ı örtülü tehdit eden 58 sayfalık raporda, “Başta gemilere karşı kullanılan seyir füzeleri olmak üzere İran’ın konvansiyonel silah programı, kilit deniz ticareti rotalarında güvenlik endişesi doğurmaktadır. NATO İran kaynaklı zorlukların artması ihtimaline karşı hazırlıklı olmalı” ifadeleri kullanıldı. Raporda, tüm NATO üyelerini kapsaması planlanan yeni füze kalkanının İran’dan muhtemel balistik füze saldırılarını önlemek için gerekli olduğu da savunuldu. • AA, BBC    

GÜVENLİK KONSEYİ İSTERSE GAZZE’YE NATO GÜCÜ GİDECEK

NATO’nun raporunda İttifak’ın İsrail ile Filistin arasında kalıcı barış çabalarını desteklediği belirtilerek, “eğer görüşmeler anlaşmayla sonuçlanırsa, tüm tarafların talep etmesi ve BM Güvenlik Konseyinin yetki vermesi koşuluyla NATO’nun barış anlaşmasının uygulanmasına yardımcı olmak istediği” vurgulandı. Afganistan’a lojistik sevkiyat başta olmak üzere halen birçok alanda NATO ile işbirliği yapan Rusya’nın gelecekte ne tür politikalar izleyeceğinin tahmin edilemediği kaydedilen raporda, “İttifak bir taraftan işbirliği amacıyla hareket ederken, diğer taraftan Rusya’nın zıtlaşma yönünde hareket etme kararı ihtimaline karşı uyanık olmalıdır” denildi.

Albright'ın başkanlığını ve eski Royal Dutch Shell Başkanı Jeroen van der Veer'in başkan yardımcılığını yürüttüğü grupta Pamir ile birlikte eski İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, Fransa Milli Kütüphanesi Başkanı Bruno Racine, İtalyan Büyükelçi Giancarlo Aragona, Kanadalı Büyükelçi Marie Gervais Vidricaire, İspanyol Büyükelçi Fernando Perpina-Robert Peyra, Alman Büyükelçi Hans-Friedrich von Ploetz, Letonyalı Büyükelçi Aivis Ronis, Yunan Büyükelçi Yannis-Alexis Zepos ve Polonyalı Prof. Adam Daniel Rotfeld yer alıyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39