banner39

NATO'ya karşı protestolar sürüyor

NATO zirvesi öncesinde Strasbourg kentinde düzenlen gösteride 12 kişi gözaltına alındı.

Arşiv 02.04.2009, 23:30 02.04.2009, 23:30
NATO'ya karşı protestolar sürüyor


Fransa ve Almanya'nın birlikte düzenledikleri NATO zirvesi öncesinde Strasbourg kentinde NATO karşıtlarının düzenlediği gösteride 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Polis, yaklaşık 600 kişinin katıldığı gösteri sırasında çok sayıda otobüs durağının taşlarla tahrip edildiğini, göstericilerin bazı trafik levhalarını tahrip ettiklerini ve mağazaların camlarını kırdıklarını belirtti.

Görgü tanıkları, bazı evlerin camlarının da göstericiler tarafından kırıldığını ve çöp konteynerlerinin ateşe verildiğini, polisin göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba kullandığını söyledi.

Polisin, göstericilerin kent merkezine yürümelerine izin vermediği kaydedildi.

Öte yandan, Almanya'nın Baden-Baden kentinde düzenlenen bir başka NATO karşıtı gösteriye ise beklenenden az kişinin katıldığı ve gösterinin olaysız sona erdiği bildirildi.

NATO karşıtlarının yarın ve cumartesi günü düzenleyecekleri gösterilere karşı, Fransız güvenlik güçleri alarma geçirildi. Zirve boyunca, Strasbourg'da 9 bin polis ve jandarma görev yapacak. Almanya tarafında ise 15 bin polis ve jandarma seferber olacak.

NATO karşıtı gösterilere, 23 ülkeden, 500'e yakın derneğin desteğiyle 30 ile 60 bin kişinin katılması bekleniyor.

Küreselleşme karşıtlarının da protesto gösterilerine destek vermesi bekleniyor.

Fransa, zirve dolayısıyla daha önce Schengen anlaşması dolayısıyla Almanya sınırında kaldırdığı vize denetimlerini 20 mart tarihinde başlayıp 5 nisan tarihinde sona erecek şekilde tekrar yürürlüğe koymuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?