Nazarbayev 'Kazakbaşı' oldu!

Kazak meclisi devlet başkanı Nazarbayev'in "milli önder" ilan edilmesi için verilen teklifi kabul etti

Nazarbayev 'Kazakbaşı' oldu!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e "Milletin Lideri" statüsü verilmesi için gündeme getirilen anayasa değişikliği teklifi, milletvekillerinin oybirliği ile kabul edildi.

Teklifin sahibi milletvekilleri Rozakul Khalmuradov, Amzebek Zholshibekov ve Svetlana Ferch, Nazarbayev'e "Milletin Lideri" statüsü verilmesiyle, anayasa hukuku düzeyinde konumunu pekiştirmek istediklerini bildirdiler.

Nazarbayev'in hayatı boyunca Kazakistan'ın gelişmesi için önemli politikalar izlediğini ve Kazak halkının yaşam standardını yükseltmek için stratejiler uyguladığını ifade eden milletvekilleri, ''Anayasamızda Kazakistan Cumhuriyeti'nin kurucusunun statüsü aydınlanmamıştı. Bunu düzelteceğiz'' yorumunda bulundu.

6 Temmuzda 70'inci yaş gününü kutlamaya hazırlanan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e doğum günü hediyesi vermek isteyen milletvekilleri, teklifin 25 Haziran 2010'a kadar Kazakistan Senatosunda da görüşülmesini bekliyor.

"Milli önder" konusu geçen yıl iktidardaki Nur Otan partisin başkan yardımcısı Darhan Kaletayev tarafından da gündeme getirilmiş, teklif o dönemde Kazak aydın ve yöneticileri tarafından kabul görmemişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:46
banner53
YORUM EKLE

banner39