banner39

banner35

NBER: Ekonomi henüz prematüre

2007'den beri tüm dünyayı karabasan gibi kaplayan resesyon sürecinde sona yaklaşıldığı belirtildi.

Arşiv 13.04.2010, 03:18 13.04.2010, 03:18
NBER: Ekonomi henüz prematüre


Ekonomik Araştırmalar Bürosunun raporunda ekonomideki iyileşme süreci prematüre olarak tanımlandı. ABD'de resesyonla ilgili en güvenilir araştırma kuruluşu olarak kabul edilen Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu (NBER), ABD'de resesyonun ne zaman sona erdiği konusunda açıklama yapmaya henüz hazır olmadığını bildirdi.

Yapılan açıklamada 2007’den beri tüm dünyanın üzerini karabasan gibi kaplayan resesyon sürecini yakında sona yaklaşıldığının altı çizdi.

İhtiyatı elden bırakmak istemeyen NBER raporunda ekonomideki iyileşme süreci, prematüre olarak tanımlanıyor.

Komite raporunda pek çok ekonomik endikatörün yeni yeni ayaklamaya başladığı belirtilirken henüz tamamıyla düzelmiş bir ekonomiden bahsedilemeyeceği dile getirildi.

NBER, birçok verinin ekonomide düzelme olduğunu göstermesine rağmen, şimdiye kadar  ekonomiye ilişkin mevcut verilere dayanarak resesyonun sona erdiğini kesin olarak belirlemenin ''vakitsiz'' olacağını açıkladı.

Açıklamada, ekonomistlerin, ekonomiye ilişkin birçok anahtar göstergeyle ilgili görüş bildirmenin ''şu şıralar tamamıyla zamanından önce olacağına ve bu göstergelerin gelecek aylarda revize edileceğine'' karar verdiği belirtildi. Hükümet ekonomideki büyüme, istihdam yaratma ve diğer ekonomik göstergelere ilişkin tahminlerini sık sık değiştiriyor.

NBER, Aralık 2008'de yaptığı açıklamada, ABD'de resesyonun gerçekte bir yıl önce Aralık 2007'de başladığını bildirmişti. Birçok ekonomist ABD'de resesyonun geçen yıl Haziran ya da Temmuz ayında sona erdiğine inanıyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?