banner39

 ABD, marihuana tarlası oldu

ABD’de son yapılan araştırmalar, marihuananın ülke genelinde ticari amaçlı tarım alanında mısır ve buğdayı geride bıraktığını ortaya koydu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
 ABD, marihuana tarlası oldu

Dünya Bülteni                                      Mehmet Ali Kaçmaz

Dünya genelinde sözde terörle ve uyuşturucuyla mücadele ettiğini iddia eden Amerika'da marihuana tarlalarının miktarı, mısır ve buğday tarlalarını geride bıraktı. ABD’deki marihuana ekiminin yıllık 35 milyar dolarlık bir değere ulaştığını belirten yetkililer, hükümetin uyuşturucuyla mücadele programının bu alanda ters etki yarattığını kaydediyor. Bu etki ile birlikte Amerikanın dünya uyuşturucu ticaretindeki rolü daha da artacak.

Son açıklanan raporlara göre, ABD genelinde 39 eyalette marihuana ekimi yapıldığı, 12 eyalette diğer tarım ürünlerini geride bıraktığı belirtiliyor. Yetkililer, ülke genelinde marihuana ekiminin son 25 yılda 10 kat arttığına dikkati çekiyor.

Marihuan

Esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. Kuzey Amerika`da esrara marijuana (marihuana) denir. Bu İspanyolca adı taşımasının nedeni ABD`ye Meksika`dan gelmiş olmasıdır. Ayrıca Jamaika`daki genel adı da ganja`dır. Türkiye'de ot, cigaralık, esrar, çift kağıtlı, gogo, Paris'te ise gannavuri olarak bilinir. Ancak bu tanımlamaların bazıları, esasında hint kenevirin tercümesidir ve bu yüzden hint keneviri ve esrar Türkçe'de, hep birbirine karıştırılır.

Esrar, hint keneviri bitkisinin çiçekleri ve tohum yataklarından elde edilen sarmaya verilen isim

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?