banner15

 Osmanlı Bankası'ndan 'Arna'nın Çocukları'

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda bu akşam Filistin yapımı "Arna'nın Çocukları" adlı bir belgesel gösterime girecek.

 Osmanlı Bankası'ndan 'Arna'nın Çocukları'

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda Toplumsal Hafıza / Belgesel Sinema teması altında, Juliano Mer Khamis ve Danniel Danniel'in yönetmenliğini yaptığı "Arna'nın Çocukları" adlı Filistin yapımı belgesel gösterilecek. 7 Aralık Perşembe günü saat 19:00'da izlenebilecek film, zaman içinde ileri geri giderek, İsrail işgaliyle ortaya çıkan şartlarda sıkışmış hayatların trajedi ve korkusunu anlatıyor. Gösterimin ardından, araştırmacı yazar Faik Bulut, Filistin ile İsrail Arasında Sıkışan İnsanlık konulu bir söyleşi yapacak.

Belgeselde, siyonist bir aileden gelen Arna Mer Khamis tarafından kurulan tiyatro grubunun öyküsü anlatılıyor. Arna 1950'lerde, Filistinli bir Arap olan Saliba Khamis'le evlenir ve İsrail işgaliyle hayatları allak bullak olan çocuklar için alternatif bir eğitim sistemi oluşturur. Kurulan tiyatro grubu, çocuklara, savaşın getirdiği sıkıntı, öfke, acı ve korkularla başa çıkmalarında yardımcı olur. Arna'nın oğlu Juliano, tiyatronun yönetmeni olur, kamerasıyla 1989 ve 1996 yılları arasındaki provaları kaydeder.

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nın Belgesel Sinemacılar Birliği danışmanlığında hazırlanan programı, her hafta farklı bir temayı içeren filmler ve ardından yapılan söyleşilerden oluşuyor. Seanslar, (0212) 334 22 70 numaralı telefondan rezervasyon yaptırılarak ücretsiz izlenebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48