banner39

'Ne Mutlu Türk'üm'e AB'den eleştiri

AB, Türkiye'deki 'azınlıklar' ile ilgili raporunda okullarda okunan öğrenci andını eleştirdi.

Arşiv 01.10.2009, 02:59 01.10.2009, 02:59
'Ne Mutlu Türk'üm'e AB'den eleştiri


Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg, Türkiye'deki "azınlıklar" ile ilgili raporunda okullarda öğrencilerin söylediği "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" sözünü eleştirdi.

Raporda, bununla "etnik ayrımcılık" yapıldığı öne sürüldü. Türk Hükümeti ise verdiği yanıtta "Türk kelimesi bir etnik, dil veya dini kökene dayanmıyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını ifade ediyor" dedi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Türkiye'de "azınlıklar" ile ilgili yayınladığı raporunda okullarda öğrencilerin söylediği "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sözünün "etnik ayrımcılık" yapıldığını öne sürdü.

Hammerberg'in, 28 Haziran-3 Temmuz arası Türkiye'de yaptığı görüşmeler sonrası yazılan rapordaki bu eleştiri, hükümetin tepkisine yol açtı.

BİR ETNİK KÖKEN YÜCELTİLİYOR
Bugün yayınlanan raporunda Hammerberg, Türkiye'deki okullarda "Türk'ün ve Türk olmaktan gurur duyuyorum" gibi çeşitli antların her gün öğrencilere söyletildiğini ve bu sözlerin "Ne Mutlu Türk'ün diyene" sözüyle tamamlandığını belirterek bunun bir etnik kökeni yücelttiğini öne sürdü. Türkiye'de 12-15 milyon arasında Kürt kökenlinin bulunduğunu, 3 milyona yakın Roman, 3 milyon Kafkas, 1 milyona yakın Laz bulunduğunu belirterek, bunun Türkiye tarafından bir "zenginlik" olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

AZINLIĞIN TANIMI GENİŞLESİN
Türkiye'de azınlık tanımının, Lozan Anlaşması'na dayanarak sadece Rum, Ermeni ve Yahudiler için yapıldığını belirten İnsan Hakları Komiseri Hammerberg, "Azınlık tanımının Avrupa'daki tanımına uyarlanması, ancak Anayasa değişikliği ile mümkün. Bu değişiklik mutlaka yapılmalı" dedi.

Hammerberg, üniversitelerde Kürtçe eğitmen yetiştirilmesi için özel bölümler açılmasını, Alevilerin haklarının verilmesini, Heybeliada Ruhban okulunun açılmasını ve Vakıflar Yasası'nın gayrimüslümlerin mülklerinin iadesine uygun hale getirilmesini talep etti.

Hükümetin yanıtı: Etnik ayrımcılık değil

Türk Hükümeti'nin verdiği verdiği 11 sayfalık cevabi raporda ise Hammerberg'in "Ne Mutlu Türk'ün diyene" sözünün "etnik ayrımcılık" olarak ifade edilmesine eleştiri getirildi. Hükümet cevabında, özdeyişin bir etnik grubu yüceltmek için değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların ülke toprağına bağlılığını ifade ettiği belirtildi. "Türk" kelimesinin bir etnik, dil veya din kökene dayanmadığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını ifade ettiği kaydedildi. Hükümet ayrıca "azınlık" tanımının Lozan Antlaşması ile belirlendiği de vurgulandı.

Kaynak: Hürriyet

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?