banner39

'Ne olursa olsun açılım devam edecek'

Açılımın koordinatörü İşçişleri Bakanı beşir Atalay, ne olursa olsun açılımın devam edeceğini söyledi.

Arşiv 12.06.2010, 16:28 12.06.2010, 18:10
'Ne olursa olsun açılım devam edecek'

Hükümet demokratik açılım sürecini sürdürmekte kararlı. Son dönemde artan terör olayları demokratik açılımın koordinatör bakanı Beşir Atalay'a soruldu. Atalay, "Politikamızda değişiklik yok" dedi. Komşularla ve AB ülkeleriyle işbirliğinin devam ettiğini hatırlatan Atalay, "AB ülkelerinden memnunuz ama mesajlarımızı da etkili şekilde iletmeye devam edeceğiz diye konuştu.

Bakan Atalay, "25. Yılında Türkiye'de Büyükşehir Yönetimi Ulusal Kongresi"nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, "Son dönemde artan terör olayları gündemde ve buna yönelik yeni çalışmalar söz konusu mudur veya istihbarat bilgileri geliyor mu? Çünkü Mossad iddiaları da var" sorusu üzerine, Türkiye'nin şu anda bu konularla ilgili hem yurt içinde hem de yurt dışında çok etkili bir devlet politikası yürüttüğünü söyledi.

"İstediğimiz şu: Türkiye olarak, terör olmasın, şiddet olmasın, kardeşlik olsun, hoşgörü olsun ama sonuna kadar özgürlük olsun, herkes siyaset yapsın" diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim terörle ilgili, doğrusu hem yurt içinde hem de yurt dışında çok yoğun çalışmalarımız var. Gördüğünüz gibi yurt dışında artık Türkiye'ye dönük teröre kimse destek vermeyecek. O konuda biz çok kesin bir tavır ve etkili çalışmalar içindeyiz. Bütün komşularımızla bütün Avrupa ülkeleriyle bu yönde çalışıyoruz. Terörle mücadelemiz de bütün boyutlarıyla iç ve dışta en etkili şekilde devam ediyor. Tabii ki istihbarat birimlerimiz etkili şekilde çalışıyor, vatandaşlarımız endişe etmesin."

Atalay, bir başka gazetecinin, "büyük şehirlerde terör..." sözlerine de "Bazen bir yerlerde bir şey duyuluyor, sonra sorularla kendimiz üretiyoruz bunları. Biz her şeyi dikkatli şekilde yürütüyoruz. Bu tür şeylere, provokatif yaklaşımlara da prim vermeyin, vatandaşlarımız da vermesinler. Bizim dileğimiz budur" karşılığını verdi.

SİLOPİ'DEKİ OLAYLAR

Atalay, BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın yaralandığı olayların ardından açılan soruşturmaya ilişkin soru üzerine de Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu söyledi. Bütün sivil toplum kuruluşlarının, toplantılarını, yürüyüşlerini hukuk içinde yapması arzusunda olduklarını belirten Beşir Atalay, "Toplantı ve gösteri yürüyüşlerini düzenleyen hukuki mevzuatımız var. Benim çağrım şu: Mutlaka mülki idare ile irtibat içinde olsunlar. Güzergahlarla, faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme olsun, yer tahsisleri olsun, o zaman hiçbir sorun olmuyor" dedi.

Türkiye'nin bu konuda çok mesafe aldığını ifade eden Atalay, "(1 Mayıs sendromu) diye bir şey vardı, biz onu bitirdik. Nevruzlarla ilgili hiçbir sorun yok, olmadı. Sadece istediğimiz, mülki idareyle irtibat içinde ve makul şekilde herkesin gösterisini, yürüyüşünü yapması. Bu çerçevede olay olduktan sonra hemen aynı gün orada inceleme başlatıldı. Yanlışlık varsa düzeltilir, yanlış yapanlar varsa cezalandırılır. Bütün hukuki boyutlarıyla inceletiyorum" diye konuştu.

Olayın meydana geldiği gün vali yardımcısının başkanlığında olayı inceletmek için ekip oluşturması konusunda valiliğe talimat verdiğini belirten Atalay, "Ayrıca merkezden de takviye ettik, benim önüme de bilgiler gelecek" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?