banner15

Ne özgürlük, ne de tokluk; İşte Afganistan...

Onlarca yıldır süren savaş, ardından gelen Amerikan işgaliyle birlikte, küresel gıda krizi de en önce Afganistan'ı vurdu.

Ne özgürlük, ne de tokluk; İşte Afganistan...


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gıda ürünlerinin bütün dünyada yükselmeye başlaması ardından, Afganistan'da un fiyatı son üç ayda yüzde 75 arttı.

Taze ekmek bulmakta zorlanan Afganlar, artık, pazarlarda ekmek artıkları peşinde koşuyorlar. Ekmek artıkları eskiden pazarlarda, koyun ve inekler için satılıyordu. Pazarda ekmek artığı satın almak için elinde boş bir naylon torba ile bekleyen Afgan kadın, "Ailemde 14 kişi var. Fiyatlar çok yükseldiğinden artık ayda bir taze ekmek yemekten de vazgeçtik" diyor. Adını açıklamak istemeyen Peştun kadın, Associated Press muhabirine, "Karzai bir kral gibi yaşıyor. Bu da benim hayatım. Amerikalıların buraya gelmesinden sonra hiç bir şey ucuz değil" diye konuşuyor.

Afganistan'da orta gelir sahipleri de beslenme konusunda sıkıntı içinde. İnsanlar Afganistan'da şu anda açlıktan ölmüyon fakat açlık sebebiyle vücutlarının direnişi azalıyor ve hastalıklara daha kolay yakalanıyorlar.

Afganistan'ın en fakir eyaletleri Gor ve Badghis'te dünyadaki gıda krizi ve kuraklık sebebiyle geçen seneki tahıl hasadının yüzde 70'i şimdiden tüketilmiş durumda.

Uluslararası yardım kuruluşu World Vision'dan Mary Kate Maclsaac, "Mülkleri varsa, onu satmak zorunda kalıyorlar. İnsanlar endişe ve korku içinde" şeklinde konuşuyor.
Afganistan Tarım Bakan Yardımcısı Pir Muhammed Azizi de, ilk göstergelerin 2008 hasadının daha da kötü olacağını gösterdiğini çünkü bu sene yeterince yağmur yağmadığını özellikle belirtiyor.

Kandahar yakınlarındaki Zhari bölgesi yetkililerinden Niaz Muhammed Sarhadi, "İşsiz çok genç var. Ailelerinin de bir geliri yok. Bu ekonomik durum sebebiyle Taliban'a katılıyorlar" şeklinde konuşuyor.

Kabil'de öğretmenler 50 dolarlık maaşlarının artırılması talebiyle grev yaptılar. İş bulmak amacıyla şehirlere gelen köylülerin günlük yevmiyeleri ise sadece 3 dolar.

35 yaşındaki Fatih Muhammed, Kabil'de bir fırının önünde bekleyen yanakları zayıflıktan çökmüş kişileri göstererek "Buradaki insanlara bir bakın. İşsizler. Burada bekliyorlar, çünkü çocukları aç." dedi.

Un satıcısı Seyid Hasan Aga, "Eskiden sıkıntı olduğunda, silolar vardı. Hükümet birkaç ay gıda krizine dayanabiliyordu. Şimdi ise hükümetin bir gün bile dayanma imkanı yok. İşadamlarının merhametine teslim olmuş durumdayız" ifadesiyle Afganistan'ın içinde bulunduğu durumu özetliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 18:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35