banner15

Necef katliamının görüntüleri

Geçen hafta işgalcilerin Necef’te gerçekleştirdiği katliamın boyutları kamuoyuna yansıdı.

Necef katliamının görüntüleri

Amerikan ordusunun geçen hafta Necef'te gerçekleştirdiği katliamın görüntüleri yayınlandı. Görüntüler, katledilen Iraklıların silahsız oldukları görülüyor.

Ölenler silahsız

29 Ocak tarihli görüntüler, yaşanan çatışmaların şiddetini gözler önüne seriyor. Bölgede bulunan evler hasar görürken, etrafta cesetler olduğu görülüyor. Ölenlerin tümünün sivil ve silahsız olması dikkat çekiyor.
Bazı cesetler çadır ve binaların içinde bazıları da dışarıda. ABD ve Irak güçleri, operasyondan kurtulanları da sorgulamak üzere alıkoyuyor.
Yeni görüntüler, Iraklı ve ABD’li yetkililerin operasyonda Aşura gününü kana bulamak isteyen ‘Göklerin Askerleri’ adlı bir Şii tarikatının hedef alındığını açıklamasıyla ilgili yeni soru işaretlerine yol açtı.
Necef’teki operasyonda tarikatın kendini mehdi ilan ettiği öne sürülen lideri de dahil 300’e yakın kişi öldürülmüştü.

Savaş karşıtı “babaanneler” gözaltında

ABD'de, Başkan George Bush'un Irak'a asker takviyesi kararını protesto eden çoğu torun sahibi 6 yaşlı kadın gözaltına alındı. Portland'daki askerlik şubesi önünde dün düzenlenen gösteride, bir kısmı tekerlekli sandalye kullanan 49 ila 75 yaşlarındaki 6 kadın binaya giriş ve çıkışlara engel oldu.
Protestocu kadınların sözcüsü Cristy Murray, askerlerin cepheye sevk edilmesini engellemeye karar verdiklerini belirterek, "Değerli gençlerimizin ait olmadıkları bir yere gönderilmek üzere askere alınmalarını durdurmak istiyoruz" diye konuştu.
Portland polis sözcüsü Brian Schmautz da kadınların bir polis yetkilisine mukavemet ve kamu düzenini bozucu davranışlar nedeniyle suçlandıklarını, protesto eylemi nedeniyle aksayan askerlik şubesindeki çalışmanın sonraki saatlerde normale döndüğünü söyledi.

2 ABD askeri daha öldü

Direnişçilerin yoğun olduğu El Anbar bölgesindeki çatışmalarda da 2 Amerikan askeri öldü. Irak’taki ABD ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin batısındaki El Anbar bölgesinde çıkan çatışmada yaralanan askerlerin öldüğü belirtildi.
Bu ölümlerle Şubat’ta yaşamını yitiren ABD askeri sayısı 10’a yükseldi.
Associated Press haber ajansına göre, işgalin başladığı Mart 2003’ten bu yana Irak’ta ölen ABD askerlerinin sayısı 3 bin 94 oldu.

 

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35