banner15

Necef saldırılarının arka planı

Irak'ta yüzlerce kişinin öldüğü olayda ağır kayıplar veren Cündüs-Sema grubu olayla ilgili bir bildiri yayımladı.

Necef saldırılarının arka planı

Cündüs- Sema (Gökyüzü Askerleri) Cemaati, Irak Hükümet Güçleri’nin Necef’teki önemli Şii yetkilileri (mercileri) öldürmeyi planladıkları yönündeki iddialarını yalanladı.  Kuds el-Arabi’nin eline ulaşan açıklamanın bir kopyasında Cemaat’in bunu reddettiği ve kesinlikle hükümetin adeti olduğu üzre yalan söyledikleri belirtiliyor.

Açıklamada şunlara da yer veriliyor: “Onlar gerçekleri söylemiyorlar; çünkü bizler azgın işgal güçlerine, muhafızlara ve dostlarına saldırmayı planlamaktaydık.  Ki halkımız arasında fitne çıkarmak, Irak’ı katil Bush ve Blair ile birlikte yıkmak isteyenlerin Şii olarak üzerimize bıraktığı utancı temizlemek için bunu planladık. Peki Hz Hüseyin (ra) buna razı olur muydu?”


Cündüs- Sema (Gökyüzü Askerleri) adlı grup, yapılan açıklamaya göre, Maliki, Sadr ve Hekim ile işgalcilere karşı cihad çağrısında bulunuyor. Yapılan saldırılarda yüzlerce insan öldürüldü. Aynı zamanda bu saldırılarda kadınlar ve çocuklar da vahşice öldürüldü.

Tarikat: Olayla ilgilimiz yok


Öte yandan Necef’teki operasyonun hedefinde olduğu iddia edilen Cennetin Askerleri tarikatının Basra Sözcüsü Abdül İmam Cabir, “Necef’te olanlarla hiçbir ilgimiz yok. Bu, barışçı olan tarikatımıza zarar vermeyi amaçlayan bir propaganda” dedi. Cabir, tarikat lideri İmam Ahmed El Hasan El Yemeni’nin nerede olduğunu bilemediğini de söyledi.
Bu arada Irak güvenlik yetkilileri dün yaptıkları açıklamalarda, grubun lideri olan ve adının Ali bin Ali Bin Ebu Talip olduğunu söyleyen ve kendisinin “Mehdi” olduğunu ileri süren bir kişinin çatışmalarda öldüğünü, Ebu Talip’in “elçisi” olduğu söylenen İmam Ahmed El Hasan El Yemeni’nin ise nerede olduğunun bilinmediğini belirtmişlerdi. Ancak, bazı haber kaynakları ise, Iraklı yetkililerin, tarikatın lideri konusunda çelişkili açıklamalar yaptığına dikkat çekti.
Bağdat’ın, tarikatın liderinin önce “Ahmed El Hasan” adlı birisi olduğunu belirttiğini daha sonra, “Yemeni” kod adlı bir Yemenli, bunun ardından da Lübnanlı Şii “Ebu Kumar” adlı birisi olduğunu belirttiğini hatırlatan aynı kaynaklar, hükümetin en sonunda Ebu Talip isminde “karar kıldığına” dikkat çekti.
Şii milislere uyarı

 Diğer taraftan Oslo’da yaşayan ve Irak tarihi ile ilgili bir internet sitesi olan “historiae.org”un editörü olan Reidar Visser ise, grubun bu çatışmaya karıştığını duyduğunda şaşırdığını belirtti. Visser, “Grubun daha önce şiddete başvurduğunu gösteren bir kayıt yok. Grup radikal amaçları olsa da küçük bir yan grup” dedi. Visser, çatışmadan sonra Iraklı internet sitelerinde çeşitli teorilerin ortaya atıldığını da belirterek, bu teorilerden birine göre, saldırı; “Şii çoğunluğundaki Irak hükümetinin, ortodoks Şiiliği desteklemek, sürdürmek için giriştiği bir hareket”. Diğer bir teoriye göre ise saldırı, “hükümet politikalarına muhalif, daha büyük Şiiler’e uyarı mesajı”.
Bu arada çatışma yerinin etrafının kapatıldığı, gruptan yaralı ele geçirilenlerin ise hastanelerde askerlerin gözetimi altında tedavi gördüğü ve gazetecilerin yaralılara yaklaşmasına izin verilmediği de belirtildi.


Kaynak: HEYET Net- Kuds el-Arabi ve Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35