banner15

Necef'te İyad Allavi'ye Suikast Girişimi

Eski Irak Başbakanı İyad Allavi'nin, Şiilerin kutsal kenti Necef’' ziyareti sırasında suikast girişiminden sağ kurtulduğu açıklandı. Allavi’nin korumaları, bazı kişilerin bıçakla Allavi'ye saldırmak istediğini, bir kişininse silahını ateşlemesini

Necef'te İyad Allavi'ye Suikast Girişimi

Irak'ın eski Başbakanı İyad Allavi, seçim kampanyası için gittiği Şiilerin kutsal kenti Necef'te bir kalabalığın taşlı ve domatesli saldırısına uğrayınca gezisini yarıda kesmek zorunda kaldı. Polis ve görgü tanıkları, iktidar ortağı Şii İttifak'a karşı sert açıklamalarda bulunan laiklik yanlısı Şii politikacı Allavi'nin, kentteki İmam Ali Camii'ni girerken, camideki bir grubun saldırısına uğradığını söylediler. Bir polis yetkilisi, camideki kalabalığın Allavi'ye ayakkabı, taş, domates ve sopa fırlattığını, eski Başbakan'ın bazı korumalarının da kalabalığı dağıtmak için havaşa ateş açtığını ve polisin olaya müdahale ettiğini kaydetti. Bu arada, Allavi, Bağdat'a dönüşünden sonra yaptığı açıklamada, saldırganların kendisini öldürmeye çalıştığını söyledi. Seçimden önce kendisine yönelik suikast girişimi olarak nitelediği saldırıyla ilgili olarak Allavi, ibadet için camiye girdiklerinde bazı sadırganların kendisinin bulunduğu tarafa bıçaklarla yaklaştığını anlattı. Allavi'nin Necef gezisine katıldığını belirten bir kişi de, camide siyahlar içindeki bir kişinin tabancasını çıkardığını, ancak  ateşleyemediğini söyledi. Yaklaşık 30 yıllık sürgün hayatı sırasında İngiliz ve ABD istihbaratıyla ilişkisi bulunduğu kaydedilen Allavi, 2004 ortasında ABD işgal güçleri tarafından başbakan olarak atanmıştı. Allavi, Ocak ayındaki seçimlerin ardından istifa etmişti.

Irak'taki Şii lider öldürüldü

Şii lider Essadr'ın yandaşlarından Şeyh Abdüsselam Abdülhüseyin'in, Bağdat'ın doğusundaki Zeyuna mahallesinde kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürüldü. Irak'ta bu ay yapılacak genel seçimlerin Şii adaylarından biri öldürüldü. Polis, Şii lider Mukteda Essadr'ın yandaşlarından Şeyh Abdüsselam Abdülhüseyin'in, başkent Bağdat'ın doğusundaki Zeyuna mahallesinde kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürüldüğünü bildirdi. Irak'ta geçen hafta da adaylardan Irak İslam Partisi politbüro üyesi İyad El Izzi öldürülmüştü.

ABD Beyci'ye bomba yağdırdı

Amerikan savaş uçakları, Irak'ta Sünnilerin çoğunlukta olduğu Tikrit kentinin kuzeyindeki Beyci kasabasını vurdu. Bir evi hedef alan saldırıda, 2 çocuk yaralandı. ABD'li güçlerin yaptığı saldırının ardından düzenlenen operasyonda kimliği belirsiz 5 kişi de gözaltına alındı. ABD savaş uçakları, dün akşam 18.30 (TSİ 15.30) sıralarından Tikrit'in kuzeyindeki Beyci kasabasında bir eve yönelik olarak hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu bir ev harabeye dönerken, 2 çocuk da ağır yaralandı. Saldırının ardından gerçekleştirilen operasyonda ise 5 kişi gözaltına alındı. Beyci'de yaşayan Nazım Nuseyn, "Saldırı dün akşam saat 18.30 sıralarında oldu. Kardeşimin evini bombaladılar. Orada aileden yaralılar var. Yakındaki bir evi de füze ile vurdular" dedi. Amerikan askerlerinin bölgeye sık sık operasyon düzenlediği öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48