Necef'te neler oluyor?

Necef'in 20 kilometre kuzeyinde 250 üyesi öldürülen silahlı grubun, Mehdi'nin çıkışını hızlandırmak için din adamlarını öldürmeyi planladığı öne sürüldü.

Necef'te neler oluyor?

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

28 Ocak Pazar akşamı bazı haber ajanslarından gelen haberlerde Necef kentinin dış kesimlerinde Amerikalı ve Iraklı askerler tarafından 250 direnişçinin öldürüldüğü duyuruldu.

 

Ajansların geçtiği haberde, Irak askerlerinin, aralarında yabancı savaşçıların da bulunduğu silahlı Sünniler ile çatıştığı, direnişçilerin kente birkaç gün önce hacı kılığında geldiği ve Aşure günü bazı din adamlarını öldürmeyi planladıklarının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

 

Direnişçiler mi, sapık bir fırka mı?

 

El-Cezire televizyonunun Pazar akşamı yayınlanan ana haber bülteni “Hasadu’l-Yevm” (Günün Hasadı) programında ise olayla ilgili çok daha farklı şeyler öne sürüldü.

 

Haberde, Necef’in 20 kilometre kuzeyindeki Ez-Zerka kentinde kuşatılan silahlı grubun kendilerine “Cündü’s-Sema” (Gökyüzü’nün Askeri) adını verdiği ve liderlerinin kendisini beklenen Mehdi’nin naibi olarak nitelendirdiği, dışarıya kapalı bu grubun beklenen Mehdi’nin çıkışını hızlandırmak için Aşure günü bazı Şii din adamlarını öldürmeyi planladıkları bildirildi.

 

El-Cezire’nin haberinde, grubun önceki gün tutuklanan 5 üyesinin verdiği bilgiler sonucu Irak güvenlik güçlerinin 600 kişi oldukları tahmin edilen gruptan  ve eylem planlarından haberdar olduğu belirtildi.

 

El-Cezire’nin internet sitesinde yayınlanan konuyla ilgili haberde ise, Amerikan askerleriyle girdikleri çatışma sonucu tutuklanan grup üyelerinin görünüşlerinin Iraklı olmadıklarına işaret ettiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35