banner15

Necip Mahfuz : Dini Akımlar Yüzeye Çıkmalı

Ünlü Mısırlı romancı Necip Mahfuz, dini akımların yüzeye çıkmasından yana olduğunu belirterek kendisini ziyarete gelen ‘Müslüman Kardeşler’ hareketi yetkililerinden etkilendiğini belirtti.

Necip Mahfuz : Dini Akımlar Yüzeye Çıkmalı

Halil Çelik/ Dünya Bülteni

 

Londra’da yayımlanan Şarkulevsat gazetesine konuşan 1988 Nobel edebiyat ödülü sahibi 94 yaşındaki Necip Mahfuz, sanattan siyasete bir çok konuda görüşlerini dile getirerek Müslüman kardeşler hareketinin(İhvan) son seçimlerdeki başarısının dini akımların yüzeye çıkması açısından önemli olduğunu ifade etti.

 

İhvan liderlerinden Abdulmunim Ebu Futuh’un yaptığı ziyaretle ilgili yöneltilen soruya Mahfuz, ‘ bu ziyareti hoş karşıladım. Ben dini akımın yüzeye çıkmasından yanayım ki onu karşımda göreyim. Ebu Futuh gayet açık konuştu ve İhvan’ın din devletine karşı olduğunu ifade etti. Kendisine sanat ve Kıptileri sordum ve gayet iyi sözler sarf etti. Kıptilerin Müslümanlarla eşit olduğunu belirtti ve fikri özgürlüklerden konuştu, şiddet ve kısıtlamaları ret etti. Her halükarda önlerinde beş yıllık bir muhalefet deneyimi olacak. Bu süre bütün bu yaklaşımların ortaya çıkmasının garantisi olacak. Cemaat her şeyi ortaya çıkaracak bir sınavla karşı karşıya’ şeklinde yanıt verdi.

 

Bazı kesimlerin İhvan’ın Mısır’da iktidar olması durumunda ülkeyi terk edecekleri yönündeki açıklamalarına katılmadığını belirten Mahfuz, Mısır halkının demokratik yollarla seçmesi durumunda İhvan’ın iktidar olabileceğini ifade etti.  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48