banner39

Neo-conların iç çatışması alevleniyor

Irak savaşının hata olduğunu ilk defa itiraf eden karanlıklar prensi Perle, Bush'u suçladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Neo-conların iç çatışması alevleniyor

Irak savaşının en büyük savunucuları arasında yer alan, Amerikalı ünlü eski üst düzey yetkililerden Richard Perle, aradan dört yıl geçmesinden sonra savaşın hata olduğunu ilk defa itiraf ederek, varılan noktadan Başkan George W. Bush'u sorumlu tuttu.

Eski savunma bakan yardımcılarından ve Pentagon'un eski başdanışmanlarından Perle, Vanity Fair dergisiyle röportajında, "Irak'ta gördüğümüz şiddetin boyutu, gerçekten korku verici. Kötülüğün bu boyuta ulaşacağımı tahmin edemedim" dedi.


Richard Perle

Perle, "Zamanında kahin olabilseydim, bugün bulunduğumuz noktayı görebilseydim ve bana o zaman 'Irak'a girmeli miyiz?' diye sorsalardı, muhtemelen 'hayır, Saddam Hüseyin'in yönelttiği tehdide karşı başka stratejiler düşünelim' derdim" ifadesini kullanarak, savaşı desteklemekle hata yaptığını kabul etti.

Bush yönetimini beceriksizlikle suçlayan Perle, "Alınması gereken kararlar alınmadı veya zamanında alınamadı. Sürekli görüş ayrılıkları tartışıldı. Günün sonunda, bu durumdan Başkan'ı sorumlu tutmak zorundasınız" dedi.

Richard Perle, ABD'nin, arkasında çökmüş bir Irak devleti bırakarak bu ülkeden çekilmek zorunda kalmasının henüz kaçınılmaz hale gelmediğini, ancak bu ihtimalin giderek güçlendiğini belirterek, "Bu olursa dünyanın görebileceği en büyük anarşi ve kaos ortaya çıkar" diye konuştu.

Vanity Fair dergisinin yazarı, ABD'nin sert dış politikalar uygulamasını savunan yeni muhafazakar (neo-conservative) görüşün en önde gelen temsilcileri arasında yer alan Perle'un, "eski kendine güvenli şahin tutumundan şimdi eser kalmadığı" yorumunu yaptı.


Kenneth Adelman

Amerikan The Washington Post gazetesine konuşan, Ronald Reagan dönemi yetkililerinden eski savunma danışmanı Kenneth Adelman ise, Bush yönetiminin kabiliyetleri konusunda ciddi şüpheleri olduğunu belirterek, “Belki tek başlarına işi götürebilirlerdi, fakat bir takım olarak ölümcül derecede işlevsizler” nitelemesini yaptı.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in icraatlarının kendisini hüsrana uğrattığını belirten Adelman, “O mu değişti, ya da geçmişte biz mi yanlış yaptık? Ya da eski bir arkadaşım olan Savunma Bakanı, hiç mücadele vermedi. Resmen bizimle alay etti” dedi.
 
Bush’u, “Iraklı reformcular” diye adlandırdığı Amerikan yanlılarına “ihanet etmekle” suçlayan Rubin ise, “Bush’un yaptıkları, babasının 1991’de yaptığından çok da farklı değil. Iraklılara isyan etme çağrısı yaptı ve ardından onları yüzüstü bıraktı” dedi.
 
Bush’un danışmalarından ve “şer ekseni” kavramının mucitlerinden David Frum ise, Irak’taki başarısızlığı “kaçınılmaz” olarak nitelendirerek, “Irak direnişi, kim işgal ile işbirliği yaparsa, onu ortadan kaldıracağını ilan etti. Fakat, Bush ve müttefikleri, bu insanları koruyacağını bu kadar açık şekilde belirtemedi” dedi.

Asker Rumsfeld'in kellesini istiyor

ABD silahlı kuvvetlerinin yayınladığı 4 dergi, Savunma Bakanı Rumsfeld'in istifasını istiyor. Dört dergide aynı anda yayınlanacak başmakaleyi, NBC News TV kanalı ele geçirdi.

TV kanalının internet sitesinde yayınlanan habere göre, "Army Times", "Air Force Times", "Navy Times" ve "Marine Corps Times" dergilerinde pazartesi günü yayınlanması öngörülen "Rumsfeld'in gitme vakti geldi" başlıklı makalede, "Rumsfeld'in (Irak) birleşik kuvvetler komutanlığı, Kongre ve halk nezdinde itibarını yitirdiği" görüşü savunuluyor.

Rumsfeld'in izlediği stratejinin başarısızlığa uğradığı kaydedilen makalede, bakanın yöneticilik yeteneğinin tartışmalı hale geldiği belirtildi. Makalede, "Irak'taki başarısızlıklarımızın sorumluluğu savunma bakanına düşse de, bunun ceremesini silahlı kuvvetler çekecek" ifadesi kullanılıyor.

Makale, başkana seslenilen şu cümleyle bitiyor: "7 kasımda kimin kazanacağı önemli değil. Acı gerçekle yüzleşme vakti gelmiştir: Rumsfeld gitmelidir..."


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?