banner39

Nepal’de halk barışı kutluyor

hükümet ve Maocu gerillalar arasında 10 yıllık çatışmaya nokta koyan barış anlaşması imzalandı .

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nepal’de halk barışı kutluyor
Nepal’de binlerce kişi, dün hükümet ve Maocu gerillalar arasında imzalanan ve 10 yıllık çatışmaya nokta koyan barış anlaşmasını kutlamak için sokaklara döküldü.
KATMANDU - Hükümetin kamu kuruluşlarını tatil ilan etmesiyle Katmandu ve diğer kentlerde sokağa çıkan binlerce Nepalli, 13 bin kişinin ölümüne neden olan çatışma döneminin sona ermesini kutluyor. Nepallilerin çoğu, imzalanan anlaşmayla birlikte ülkede barışın kalıcı olacağı konusunda iyimser.

Katmandu Post gazetesi, ‘şimdiye kadar olmasına mümkün gözüyle bakılmayan barışın, artık gerçekleştiğini’ yazarken, Katmandu’da sebze satan 54 yaşındaki Punam Şresta, “Artık hiçbir annenin çocuğunu savaşta kaybetmemesi ve hiçbir çocuğun şiddet nedeniyle yetim kalmamasını umuyorum” diye konuşuyor.

Katmandu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Bişna Raj Upreti ise anlaşmanın sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, gerillaların ve çatışmanın kurbanlarının rehabilite edilmesi ve topluma yeniden kazandırılması gerektiğini kaydediyor.

Hükümet, kutlamalar için halkın evlerini süslemelerini ve aydınlatmalarını isteyerek, kamu binalarının da ışıklandırılması talimatı verdi. Partiler ve Maocular tarafından Katmandu’da düzenlenen yürüyüşlere, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Başbakan Girija Prasad Koirala ve Maocuların lideri Prachanda, dün 1996’dan beri süren çatışmaları sona erdirecek anlaşmayı Katmandu’da imzalamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?