banner15

Nepal'de iç savaş tehlikesi

Nepal'de Kralı devirmek isteyen binlerce kişi, başkente doğru harekete geçti.

Nepal'de iç savaş tehlikesi
Nepal'de Kral'ın mutlak yönetiminin sona ermesini isteyen binlerce kişi, büyük gösteri için başkent Katmandu'nun dış kesimlerine geliyor.
      Polise, sokağa çıkma yasağını ihlal edenleri vurma talimatı verildiği için, kentin dış kesimlerinde, yasak sınırının dışında kalan Gangabu'da binlerce kişi toplandı.
      Yetkililer, bugün için planlanan büyük gösteriyi önlemek için kent merkezinde yerel saatle 14.00-20.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etmişlerdi.
      Daha önce olduğu gibi diplomatlara, gazetecilere ve insan hakları gözlemcilerine sokağa çıkmaları için izin kağıdı verilmediği, polisin gazetecileri protesto gösterilerinden uzak tutmaya çalıştığı belirtildi.
      Ancak yine de muhalefet gösteriyi yapmakta kararlı. Nepal Kongre Partisi'nden Krişna Sitaula, Katmandu'nun belli başlı giriş noktalarında gösterilerin yapılacağını, protestocuların polis hatlarını yarmaya çalışacağını söyledi.
      Sokağa çıkma yasağının olmadığı Katmandu'nun güneybatısındaki tarım banliyösü Kirtipur'da 5000 kişinin sabah gösteriye başladığı belirtildi.
      Bu arada, Katmandu'nun merkezinde insanlar çatılara çıkarak ıslık çalmak suretiyle gösterilere destek veriyor. İnsanlar telefonla ya da kısa mesaj çekerek birbirlerini gösteriler için dışarıya çıkmaya iknaya çalışıyor.
      Katmandu ve diğer belli başlı kentlerde 6 Nisan'dan beri binlerce kişi her gün gösteri yapıyor.
      Kral Gyanendra, 14 ay önce yolsuzluğu ve Maoculara karşı verilen mücadelenin yetersizliğini bahane ederek hükümeti dağıtmış ve tüm yetkileri elinde toplamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48