Nepal'de Maocular geri adım attı

Nepal'de komünist Maocu parti destekçilerinin 1 Mayıs'tan başlattıkları genel grev bugün sabahtan itibaren sona erdi

Nepal'de Maocular geri adım attı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NCP-Maocu parti Prachanda lakaplı lider Puspha Kamal Dhakal, bugünden itibaren tüm işyerlerinin rahatlıkla açılabileceğini ancak kendi protesto ve eylemlerinin hükümet istifa edene kadar devam edeceğini belirtti.

Nepal'de şiddet ve gösteriler dün de devam etmişti. Başkent Katmandu'da yerel halk Maocuları protesto etmek amacıyla üzerlerinde "barış ve huzur için" yazılı beyaz tişört giyerek gövde gösterisi yaptı. Bazı semtlerde Maocu eylemcilerle yerel halk arasında kavgalar çıktı. Ancak akşam saatlerinde yaşanan gelişme halkı yatıştırdı. Koalisyon partilerin günlerdir geç saatlere kadar toplantılar yaparak sonuçlandırmaya çalıştığı bandhalar (dükkan ve işyerlerinin zor kullanılarak kapalı tutulması eylemi) dün akşam itibariyle sona erdi.

Bütün Maocu protestocuları tek bir yerde toplayarak bugün çok büyük bir miting yapacaklarını açıklayan Maocu parti lideri Prachanda, amaçlarının barış ve huzur olduğunu savundu. Ancak yapılacak büyük miting şehir merkezindeki ana yolları kapsadığı için özellikle o beldelerdeki işyerlerinin nasıl açılabileceği ve trafiğin nasıl çözülebileceği sorusuna açıklık getirilmedi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 10:11
banner53
YORUM EKLE

banner39