banner15

'Nesiller Boyu' Saldırı Planı!

Pentagon şefi Donald Rumsfeld, ‘terörle mücadele’nin ‘bir nesil boyu çatışma’ anlamına geldiğini söyledi. Rumsfeld, bu dönemi ‘Soğuk Savaş’a benzettti. ABD Başkanı ise, Irak ve Afganistan işgalleri için 120 milyar dolar daha isteyecek.

'Nesiller Boyu' Saldırı Planı!

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, “terörle mücadele” gerekçeli saldırganlık politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Rumsfeld, önceki günkü açıklamasında, ABD’nin “Soğuk Savaş benzeri bir nesil-boyu çatışmanın içinde olduğunu” söyleyerek, “dünya çapında teröristleri yok etmek ve dünyayı yönetmek isteyen aşırılarla savaşmak” işinin onyıllarca sürebileceğini belirtti.

 

Saçmaladı

 

Neomuhafazakâr ekibin kilit isimlerinden olan Amerikalı bakan, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i ise “Vladimir İlyiç Lenin ve Adolf Hitler’e” benzetmekten geri kalmadı. Rumsfeld, “Savunacak hiçbir toprakları olmayan, kaybedcek çok az şeyi olan, cinayet ve intiharı kutsayan bir militan ideolojiye sahip bu kişiler, ya bizim yaşam tarzımızı değiştirmekte başarılı olacaklar, veya biz onların yaşam tarzını değiştireceğiz” dedi.

 

‘Uzun savaş’

 

Başlığı “Uzun Savaş” olan konuşma, Pentagon’un 20 yıllık “savunma değerlendirmesi”nin yayınlanmasından hemen önce yapıldı. Söz konusu belge, Amerikan ordusunun önümüzdeki 20 yıl boyunca izleyeceği stratejiyi belirliyor. Son metinde, “daha çevik ve esnek”, “geleneksel olmayan tehditlerle baş edebilecek güçte” bir ordu gerektiği vurgulanıyor. Rumsfeld, ABD’nin “terörle savaşı”nda üç stratejisini “teröristlerin kitle imha silahı edinmesini önlemek, ABD topraklarını korumak ve müttefiklerin terörle savaşına yardımcı olmak” olarak sıraladı. Bu hedeflere ulaşmanın uzun zaman alabileceğini belirten Rumsfeld’in konuşma metninin ilk cümlesinin, “ABD, uzun bir savaş içine girmiş olan bir ülkedir” olduğu görüldü. Dört yılda bir yenilenen “savunma” değerlendirmesi (QDR), son olarak 2001 yılında yayınlanmıştı. Rumsfeld’in hazırladığı son metinde, “düşman ülkelere yönelik uzun menzilli saldırı kapasitesinin artırılması”, “biyolojik ve nükleer silahlara karşı yeni yatırımlar” gibi bölümler dikkat çekiyor.

 

Terörle savaş pahalı

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, NATO üyesi ülkeleri, savunma ve güvenlik harcamalarını arttırmaları konusunda uyardı. Donald Rumsfeld, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen bir güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, aksi takdirde NATO üyesi ülkelerin halklarını teröre karşı koruyamayacaklarını söyledi. 40'tan fazla ülkenin hükümet ve savunma yetkililerine hitaben bir konuşma yapan Rumsfeld, El Kaide ve diğer İslamcı örgütlerden kaynaklandığını öne sürdüğü tehdidin ciddi boyutlarda olduğunu ve ucuz yöntemlerle yenilgiye uğratılamayacağını belirtti.

Başarı elde etmek için ciddi harcamaların ve siyasi iradenin gerektiğini kaydeden Rumsfeld, Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal gelirinin yüzde 3,7'sini savunma giderlerine harcadığını vurgularken, bu oranın çoğu NATO ülkesinde yüzde 2'yi bile bulmadığından yakındı. ''Bu NATO üyesi ülkelerin özgür insanlarını korumak için yeterli değil'' görüşünü dile getiren Rumsfeld, konuşmasında ayrıca İran'ın nükleer silah elde etmesinin önlenmesi gerektiğini söyledi. Ancak Rumsfeld bu konuda diplomatik araçların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Rumsfeld'den önce bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı Adolf Hitler'e benzetirken, ''Dünya 1930'larda Almanya'da olduğu gibi tehlikenin işaretlerini gözardı etmemeli'' görüşünü dile getirdi.

 

Fatura kabarıyor

 

Bu arada ABD Başkanı George W. Bush’un, Irak ve Afganistan işgalleri için Kongre’den 120 milyar dolar daha ödenek isteyeceği öğrenildi. Bu talep kabul edilirse, iki işgalin toplam maliyeti yarım trilyon dolara yükselecek. Bush, 2007 bütçe teklifini önümüzdeki hafta sunacak. Teklifteki “aslan payı” ise, Irak ve Afganistan işgalleri. ABD Kongresi, 11 Eylül 2001’den bu yana bugüne dek iki işgale harcanan paranın 320 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Teklifte, kuş gribine karşı 2.3 milyar doların da talep edileceği belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48